Elitisti ja ­elitismin linnake

Markku Eskelinen on yksi monista kirjailijoista, joita ei ole kelpuutettu Kirjailijaliiton jäseneksi.

kirjallisuus
Teksti
Oskari Onninen

Syksyllä kirjailija ja kirjallisuudentutkija Markku Eskelinen teki jotakin, mitä ei ollut pariinkymmeneen vuoteen tehnyt: haki Kirjailijaliiton jäsenyyttä.

Lokakuussa tuli vastaus. Hakemusta ei hyväksytty. Jäämme odottamaan tuotantonne täydentymistä ja kaunokirjallisen ilmaisunne kehittymistä.

Standardivastauksessa voisi aistia ironiaa. Eskelinen on yli kuusikymppinen filosofian­ tohtori, joka on kirjoittanut kirjoja 1980-luvulta lähtien.

”Ajattelin, etten enää olisi liitolle persona non grata, koska en ole sitä kustantajien, kirjallisuudentutkijoiden, kirjallisuushistorioitsijoiden tai apurahalautakuntienkaan silmissä.”