Provokaattori

Helppo kauhistella ja helppo keskustella, Tero Alanko kirjoittaa Moderna Museetin näyttelyn arviossaan.

näyttely
Teksti
Tero Alanko
2 MIN

paavi Johannes Paavali II on rusentunut taivaasta pudonneen meteoriitin alle. Koulupukuun pukeutuneella, kuin rukoukseen polvistuneella pikkupojalla on Adolf Hitlerin kasvot. Tukholman Moderna museetin näyttelysalin valkoisesta seinästä törröttää viisi täytettyä hevosta.

Installaation idea on peräisin italialaisen kirjailijan ja toimittajan Curzio Malaparten värikkäästä reportaasiromaanista Kaputt (1944). Siinä Malaparte kertoo muun muassa ajastaan sotakirjeenvaihtajana Suomessa.

Yhdessä Malaparten tarinassa sadat hevoset pakenevat taistelun aiheuttamaa metsäpaloa Laatokkaan. Tulee kauhea pakkanen, järvi jäätyy nopeasti ja vangitsee hevoset kuin suunnattomaan valkoiseen marmoriin. Vain päät jäävät jääkuoren yläpuolelle.

Taiteilija Maurizio Cattelanin hätkähdyttävä teos näyttää saman tilanteen toisesta perspektiivistä, pinnan alta.

Italialaisen Cattelanin (s. 1960) näyttävät veistokset ja installaatiot aiheuttavat välittömän reaktion, huvittavat tai järkyttävät hetken. Niitä on helppo kauhistella, ja niistä on helppo keskustella.

Cattelan on itseoppinut taiteilija. Hänen äitinsä oli siivooja ja isänsä rekkakuski. Kun Cattelan oli 17, äiti sairastui syöpään. Poika lopetti koulun ja meni töihin ansaitakseen rahaa perheelle. Lopulta Cattelanista tuli huonekalusuunnittelija. Siitä oli vain lyhyt matka taiteeseen. Kummassakin joku muu toteuttaa Cattelanin keksimät ideat.

Pitkään Yhdysvalloissa asuneen Cattelanin tunnetuimmat teokset ovat käsitetaidetta, esimerkiksi kultainen wc-pytty ja jeesusteipillä seinään kiinnitetty banaani. Kultaisella pytyllä on sentään osuva nimi: Amerikka. Kumpikaan kohuteos ei ole esillä Tukholmassa.

Myös Moderna Museetin näyttelyn teokset ovat provokatiivisia. Cattelan on yksi kuvataiteen möläyttelijöistä. Joskus sormella tökkääminen silmään on tehokkaampi tapa viestin perille saamiseksi kuin perusteellinen esitelmä. Breath-veistos on yllättävä anomalia. Mies ja koira makaavat lattialla kasvot vastakkain. Jos hahmot olisivat eläviä, hengitysilmat sekoittuisivat. Teoksesta välittyy Cattelanille poikkeuksellista herkkyyttä ja rauhaa.

Omien teostensa seuraksi Cattelan on valinnut suosikkejaan Moderna Museetin kokoelmasta. Ensimmäisessä näyttelysalissa odottavat sveitsiläisen Eva Aepplin mustiin puetut, ikuiseen huutoon jähmettyneet hahmot. Kaputt-installaatiota vastapäätä on heijastettu Eija-Liisa Ahtilan videoteos, jossa 11-metrinen kuusi heiluttaa oksiaan luonnollisessa koossa mutta vaakatasossa. 

Maurizio Cattelan: Den tredje handen. Moder­na Museet (Exercisplan 4, Tukholma) 12.1.2025 asti.