Kuusivuotias ja Pirkko Saisio keskustelevat – ”Mä haluan elää koko mun elämän”
Arvio: Sadat ajatuksenvaihdot hellyttävät Spuuki spaidermän ja raju nonna -kirjassa.
’Miksi vain Jumalalle rakennetaan aina näin hienoa?” kysyy Kuusivuotias vähän pahantuulisena Pyhän kolminaisuuden kirkossa.
Lapsella on kirkas käsitys itse kunkin asemasta yhteiskunnassa ja yhteiskunnan yläpuolellakin. Viisivuotiaana hän suunnittelee tv-sarjaa, jonka yhteen repliikkiin nonna, mummi, erityisesti mieltyy: ”Soittakaa heti poliisille, hän tietää kaiken.”
Pirkko Saision ja tyttärenpojan – teoksessa poikanen ei kulje nimellään vaan on kulloinkin iällään nimetty – muistiin merkityt keskustelut on koottu neljältä lapsuuden vuodelta, kolmivuotiaasta kuusivuotiaaksi.
Tavanomaisesta ”Lasten suusta” -vitsikkyydestä tekstit poikkeavat edukseen.
Nonna on tehnyt järjestelmällistä lausahdusten keruutyötä, iloisissa, surullisissa, raivokkaissa, riemukkaissa tilanteissa, ja saanut tyttärenpojastaan kokoon pulskan henkilökuvan.