Jos eurooppalaiselle elokuvalle ei ole tilaa Helsingissä, sitä ei nähdä koko maassa

Maximin ja Kino Engelin samanaikaiset remontit vaikeuttavat tulevina vuosina laatuelokuvien levittämistä.

Cinema Mondo
Teksti
Kalle Kinnunen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Helsinkiläiset katsojat päättävät, millaisia ulkomaisia elokuvia Suomessa valkokankailla nähdään. Pääkaupungin osuus Suomen elokuvateattereiden katsojista on neljäsosa, mutta muualta kuin Yhdysvalloista tuotujen elokuvien yleisöstä yli puolet kertyy Helsingistä.

Esityspaikalla on väliä. Ranskalaisten elokuvien lipuista koko Suomessa jopa 75 prosenttia on myyty yhdessä elokuvateatterissa, Maximissa.

Elokuvien levitystoiminta tapahtuu kaupallisin ehdoin  – kunhan tiloja on eri tarkoituksiin. Viime marraskuussa vuokranantaja Ilmarinen ilmoitti tekevänsä Maximista hotellin.

”Se olisi ollut katastrofi. Paraatinäyttämö olisi poistunut ja vienyt kärjen maahantuonnilta”, sanoo levitysyhtiö Cinema Mondon toimitusjohtaja Mika Siltala.

Cinema Mondo on johtava eurooppalaisen elokuvan ja dokumenttien levitysyhtiö. Se myös pyörittää Helsingin kantakaupungin toista laatuelokuvaan profiloitunutta teatteria, Kino Engeliä.