Saamelaisuus ennen ja nyt
Inga Maggan (s. 1983) Puolikkaassa vuorottelevat kertomus 1950–1960-luvun elämästä Kutturan kylässä ja Ivalon seudun asuntolakouluissa sekä nykyajan kaupunkisaamelaisen identiteetin etsintä. Tarinat lähentyvät toisiaan koko ajan. Saamelaisuuttaan pohtiva Ibbá huomaa, että nykyisyyden ymmärtäminen vaatii menneisyyden tuntemista.
Puolikas vaikuttaa perustuvan paljolti sukutarinoihin. Pobeda-ajelut, rekan perässä luistelu tai koulusta kotiin karkaaminen lienevät tosipohjaisia tapauksia, mutta Maggan näppäimistöllä ne muuttuvat soljuvaksi osaksi proosatekstiä. Mukana on historiasta tunnistettavia henkilöitä, kuten nukketeatterista innostunut opettaja Sunkku, jonka esikuva on Helmi Krohnin tytär, kirjailija Annikki Setälä-Sundqvist. Tapahtumia voi hyvin seurailla myös kartalta.
Puolikas etenee runsaan keskustelun kautta. Ibbá puhuu saamen kielestä, käsitöiden tekemisestä ja kutturalaisten elämäntarinoista tapaamansa opettajan ja sukulaistensa kanssa. Keskustelun runsaus muistuttaa Niillas Holmbergin romaanista Halla Helle (Gummerus, 2021). Holmbergin kirjassa kipuillaan saamelaisen ja suomalaisen kulttuurin ja maailmankuvien erojen kanssa, kun taas Maggan uutukaisessa päähenkilö etsii paikkaansa saamelaisten joukossa.
Vaikka Ibbá on selkeä keskushenkilö, Puolikas kertoo identiteettikysymyksestä monen saamelaisryhmän ja eri-ikäisen ihmisen näkökulmasta. Saamelaiset eivät ole yhtenäinen joukko. Jokaisella on omat lähtökohtansa ja kipupisteensä.
Kun Ibbá pohtii korujen käyttöä ja siitä seuraavaa omien ja vieraiden arvostelua, áhčči (isä) sanoo: ”Se on tässä ajassa jotenkin sellainen kärkkäys. Sinähän tiedät, että me emme ole puolikkaita kukaan vaan kokonaisia, emmekä me ole mallikappaleita mistään kuvakirjoista, joissa esitellään kaikki prikulleen, ja sitten ajatellaan, että elämä ja ihmisetkin ovat jotenkin prikulleen.”
1950–1960-luvun tarina alkaa romaanin edetessä luistaa koko ajan paremmin. Jotkin tärkeät käänteet, kuten lasten löytämän sota-ammuksen räjähtäminen, solahtavat ohi ilman sen iskevämpää dramatisointia, mutta kaiken kaikkiaan kerronta on mukaansatempaavaa.
Puolikas käsittelee identiteettikysymystä monipuolisesti ja vetävästi. Valtaväestölle romaani avaa saamelaisten historiaa, jossa suomalaisella koululaitoksella on ollut vahva kolonisoiva rooli. Yhden maan rajojen sisällä eletään lukemattoman monenlaisissa todellisuuksissa.
Inga Magga: Puolikas. 287 s. Like, 2024.