
Pikkukaupungin pojat
Useimmiten The Ultra Vivid Lament -levyn kitararock on suurta, selkeää ja melankolista.
Manic Street Preachersin uuden musiikin yllä leijuu kaipaus. Basisti-sanoittaja Nicky Wiren äiti ja isä kuolivat yhtyeen edellisen albumin ilmestymisen jälkeen. Siksi The Ultra Vivid Lament -levy on teksteiltään poikkeuksellisen henkilökohtainen.
Wire oli lahjakas jalkapalloilija, mutta myös auttamattoman ujo. Kun hänet valittiin Walesin koulupoikajoukkueeseen, pelokas nuorukainen lähetti äitinsä bussipysäkille sanomaan, että ei lähde mukaan.
Wiren isä oli kaivosmies, joka rakasti historiaa ja kirjoja. Manic Street Preachersin tunnetuimmassa kappaleessa If You Tolerate This Your Children Will Be Next lauletaan: ”If I can shoot rabbits / Then I can shoot fascists”. Yhtyeen työväenluokkainen eetos kumpuaa jo lapsuudesta.
Manic Street Preachersin jäsenet (Wiren lisäksi kitaristi-laulaja James Dean Bradfield, rumpali Sean Moore ja vuonna 1995 kadonnut kitaristi Richey James) kasvoivat samassa hiilikaivosten ympäröimässä pikkukaupungissa.
Älä suotta jätä juttua kesken
Tilaa Suomen Kuvalehti
Katso kaikki tilausvaihtoehdotOletko jo tilaaja?