Suomen Keith Jarrett
Aki Rissanen ei soita tavallista pianojazzia.
Jazz ja klassinen sulavat pianisti Aki Rissasen, käsittelyssä toisiinsa poikkeuksellisen hyvin. 37-vuotiaan miehen levyillä ja keikoilla kuljetaan Bill Evansin tunnelmista Aleksandr Skrjabinin ja György Ligetin teemoihin. Uuden albumin Another North nimen takana on Rissasen mukaan pesäeron tekeminen ”tyypillisiin pohjoismaisiin pianotrioihin”.
Rissanen, basisti Antti Lötjönen ja rumpali Teppo Mäkynen heittävät onnistunutta vastaväriä raukean minimalistisen massan sekaan.
”Vaikka meiltäkin löytyy toisteisuutta, pyrimme operoimaan korkealla energialla ja ulospäinsuuntautuvammin kuin monet vastaavat bändit”, Rissanen pohtii.
”Sävelmissä haluan pysyä kiinni tässä maassa. Ja sitä kautta kyllä osumme ’skandi-jazzin’ lokeroon.”