Marimekon nykytähti
Graffititaiteilijat kutsuvat näyttelyyn ja hotelliin, Taitoliitto on maakuntatuotteiden Suomen mestari, Minna Kontkanen kirjoittaa muotoilutärpeissään.
Aino-Maija Metsola on suunnitellut Marimekolle kymmeniä kangaskuvioita alkaen vuodesta 2006. Kuviot hän joskus piirtää tussilla, joskus laveeraa vesivärillä. Metsolan töitä näkyy myös kirjoissa, ja maailman tunnetuin taideteollisuusmuseo V&A palkitsi hänen kansikuvansa Virginia Woolfin koottuihin teoksiin vuonna 2017. Näyttely Aino-Maija Metsola – kankaita, kuvituksia ja teoksia jatkuu Riihimäen museokeskus Riemussa 15.9. asti.
Graffititaiteilijat hotellissa
Railakas graffitinäyttely purkuun määrätyssä kerrostalossa oli suurmenestys Keravalla 2020. Purkutaide-kollektiivin uusi näyttely avautuu entisessä Keravan Anttilassa 1.6. mukanaan muun muassa taiteilijanimet Sheikki ja Vivmagia. Samojen tekijöiden taidetta on esillä ketjuihin kuulumattoman hotelli Helkan kahdessa huoneessa Helsingin Töölössä.
Maakunnat esineinä
Oulun, Espoon, Tampereen tai Helsingin maamerkkejä t-paidassa. Vinoneliömäisiä pannunalusia Etelä-Pohjanmaalta. Pyyhkeitä perinteisellä karjalaisella kuviolla: käsityöjärjestö Taitoliiton verkkokaupan Suomi-tuotteet-osastolla on noin 90 erilaista lahjatavaraa monen maakunnan hengessä. Taitoliitto pyörittää Taito shop -kauppoja ympäri maata. Suojelijana toimii presidentin puoliso Suzanne Innes-Stubb.


