VR:n toimitusjohtaja matkusti Kouvolasta Helsinkiin - juna tunnin myöhässä

junaliikenne
Teksti
Jarmo Raivio
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
Mikael Aro
”Rautateiden ongelmat eivät ratkea vain kilpailua vapauttamalla. Jotain muutakin on tehtävä”, sanoo VR:n toimitusjohtaja Mikael Aro. Kuva Hannu Lindroos.

Mikael Aro on heinäkuussa johtanut VR:ää vuoden. Toimitusjohtaja Arosta tuli julkkis, kun hän selitti talven 2010 junaliikenteen ongelmia ensin illalla molemmissa pääuutislähetyksissä ja heti aamulla aamutelevisiossa.

”VR:lle etsittiin toimitusjohtajaa, joka on samalla myös yhtiön kasvot. Mutta en minä nyt ihan sellaista odottanut.”

Kesäkuussa Aro käväisi Kouvolassa kertomassa VR:n työntekijöille, miten yhtiön muutosohjelma etenee. Ohjelmalla haetaan sadan miljoonan euron kustannussäästöjä, ensimmäistä kertaa VR:n historiassa yhtiö myös irtisanoo väkeä.

Menomatkalla Kouvolaan juna on ajoissa.

Tilaisuus Kouvola-talolla sujuu hyvin, VR:n työntekijät kyselevät toimitusjohtajaltaan suurista asioista, kuten muutosohjelmasta ja kilpailun avaamisesta, mutta myös pienemmistä, kuten uusien tavaravaunujen suunnittelun yksityiskohdista.

Sitten alkaa toimitusjohtaja Aron paluumatka Helsinkiin. Se taitaa vastata monen junamatkustajan VR-kokemuksia tänä keväänä.

Joensuusta lähtenyt juna on jo Kouvolan kohdalla parikymmentä minuuttia myöhässä. Seuraavaksi kyyti katkeaa puoleksi tunniksi keskelle itäsuomalaista lehtimetsää.

Matkustajat ihmettelevät, mistä on kysymys. Toimitusjohtajan ei tarvitse ihmetellä. Hän, kuten kaikki VR:n johtoryhmän jäsenet, saa sähköpostiinsa heti tiedon kaikista isommista junaliikenteen viivästymisistä.

Ensin ajolangasta on katkennut sähkö ja sitten virta on pudonnut takaisin päälle niin äkkiä, että veturin laitteet ovat menneet sekaisin. Näyttää jo siltä, ettei juna liiku mihinkään ennen kuin varaveturi saadaan paikalle.

Muutaman toiveikkaan pääsemme liikkeelle pian -kuulutuksen jälkeen kuljettaja kuitenkin saa ongelman korjattua ja matka jatkuu kohti Lahtea.
Helsinkiin juna saapuu runsaan tunnin myöhässä.

Lisää junaliikenteen ongelmista, kilpailuttamisesta ja politikoinnista SK:ssa 25-26/2010 (ilm. 24.6.).