Teosto: Vain elämää -ohjelman versio Joutsenlaulusta oli luvaton uusi sovitus – Olisi vaatinut Jussi Hakulisen luvan
Joutsenlaulu-versiosta tulee merkittävä ennakkotapaus, joka voi muuttaa musiikin käyttöä etenkin tv-ohjelmissa.
Jussi Hakulisen Joutsenlaulua ei olisi saanut esittää Vain elämää -ohjelmassa ilman laulun tehneen Hakulisen lupaa, sillä kyseessä on uusi sovitus kappaleesta.
Uudeksi sovitukseksi Samu Haberin esittämän version on määritellyt tekijänoikeustoimisto Teosto ry:n ohjelmistotoimikunta, jolta Hakulinen pyysi lausuntoa asiasta musiikintekijöiden etujärjestön Elvis ry:n avustuksella
Ohjelmistotoimikunnan lausunto on yksiselitteinen, kappaletta on muunneltu monin tavoin.
Jussi Hakulisen luvalla julkaistussa lausunnossa todetaan Joutsenlaulusta näin:
”Teoksen sointumaailmaa, sävellyskuviota, kappaleen tunnelmaa ja sointia muuntamalla on luotu identiteetiltään itsenäinen, tunnistettava kokonaisuus (uusi, luova sovituspanos). Kertosäkeen sointukudoksessa on uudessa versiossa melodisesti korostuneempi äänenkuljetus. Tekstiä on lyhennetty alkuperäisestä.”