Suomalaisretkikunta saavutti Everestin huipun
Laskuvarjojääkärikillan retkikunta on päässyt Mount Everestin huipulle. Kyseessä on ensimmäinen kokonaan suomalainen retkikunta maailman korkeimmalla vuorella.

Mount Everestin huippu perusleiristä kuvattuna. Kuva Gurinder Osan / AP / Lehtikuva.
Yhdeksänhenkisen retkikunnan neljä jäsentä saavutti huipun keskiviikkoaamuna kello 7.50 paikallista aikaa. Huiputusosastoon kuuluivat Tomi Myllys, Arri Leino, Jussi Rahomäki ja Antti Inkinen.
Laskuvarjojääkärikillasta tuli näin ollen ensimmäinen suomalainen ryhmä, joka on päässyt Mount Everestin huipulle.
Ryhmän piti päästä yrittämään huiputusta jo vuosi sitten, mutta se peruuntui, koska Kiinan viranomaiset sulkivat Everestin alueen ulkomaalaisilta.
Ryhmä osallistuu myös tieteelliseen tutkimukseen. Retkikunnan jäsen, lääkäri Heikki Karinen tutkii ihmisen sopeutumista korkeisiin ilmanaloihin ja äärimmäiseen rasitukseen.