STTK:n puheenjohtaja: Ay-liikkeen ja demarien tehtävä pesäero
Palkansaajat eivät halua Sdp:n mukana oppositioon, sanoo Antti Palola.
Sosiaalidemokraattien lähtö oppositioon tapahtuu samankaltaisissa olosuhteissa kuin 24 vuotta sitten. Vuonna 1991 Sdp oli kärsinyt tuntuvan tappion eduskuntavaaleissa, sisäiset erimielisyydet murensivat puolueen uskottavuutta, maan talous oli kääntynyt syöksyyn ja keskustan puheenjohtaja Esko Aho kokosi maahan porvarihallitusta.
Keskustajohtaja Juha Sipilä päätti viime viikolla sysätä Sdp oppositioon ja koota hallituksen perussuomalaisten ja kokoomuksen kanssa. Päätös teki kokoomuksesta sen suuren puolueen, joka on ollut useimmiten mukana EU-Suomen hallituksissa. YYA-Suomessa hallituksen rungon muodostivat sosiaalidemokraatit ja keskusta.
Vaalikauden 1983–1987 jälkeen kokoomus on ollut oppositiossa vain vuosina 2003–2007. Keskusta ja Sdp ovat pyörineet useammin hallituspelin pyöröovissa. Entinen mahtipuolue Sdp on pudonnut politiikan keskisarjaan.
Toimihenkilöjärjestö STTK:n puheenjohtaja Antti Palola (sd) sanoo olevansa passiivinen sosiaalidemokraatti, joka ei kuulu Sdp:n ytimeen. Hänen mielestään Sdp ei voi tyytyä helppoon selitykseen. Vaalitappion syy on politiikan sisällössä, ei toimintatavoissa.
”Täytyy tehdä tarkka analyysi, onko viesti oikea. Ei voi pelkästään sanoa, että viesti ei mennyt perille.”