Komentaja vapautui

Serbian presidentti ylisti sotarikoksista tuomittua kenraalia sankarina. Vapaudelle on asetettu useita ehtoja.

sotarikokset
Teksti
Tuukka Tuomasjukka
3 MIN

Suomessa tuomiotaan istunut serbikenraali Nebojša Pavković on vapautettu ehdonalaiseen ja hän on palannut Serbiaan viime viikolla, kertovat useat serbialaiset tiedotusvälineet. Päätöksen taustalla on Pavkovićin heikko terveydentila.

Suomen Kuvalehti kertoi 79-vuotiaasta Pavkovićista laajassa artikkelissa muutamaa viikkoa ennen vapautuspäätöstä. Hänet on tuomittu Haagissa kansainvälisessä rikostuomioistuimessa 22 vuodeksi vankeuteen sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Hän syyllistyi niihin johtaessaan serbijoukkoja Kosovon sodassa vuonna 1999.

Lue myös:

Pavković antautui vuonna 2005 ja tuomittiin vuonna 2009. Tuomio vahvistettiin Pavkovićin valituksen jälkeen vielä vuonna 2014, jolloin hänet siirrettiin rikostuomioistuimen pyynnöstä Suomeen.