Punainen Kööpenhamina
Kaupungin suurin puolue näkee työmatkaliikenteen luokkataisteluna.
Pyöräilijämassa rullaa ohi. Sen ei tarvitse jarrutella, sillä ruuhka-aikana liikennevaloihin on ajastettu vihreä aalto pyöräilijöille.
Suomalaisille Kööpenhamina näyttäytyy pyöräilijän paratiisina. Enhedslisten- eli Yhtenäisyyslista-puolue on kuitenkin eri mieltä, sen mielestä tilanne on suorastaan pöyristyttävä.
”Yksityisautoilu ei ole vain valtava ongelma ympäristölle, se on myös ongelma demokratialle. 62 prosenttia kööpenhaminalaisten työmatkoista taittuu polkupyörällä ja vain 12 prosenttia henkilöautoilla. Kuitenkin autojen käytössä on kaksi kolmasosaa tiepinta-alasta ja pyöräteiden osuus on vain kahdeksan prosenttia”, puolue linjaa.
Koska rikkaimmilla on neljä kertaa enemmän autoja kuin köyhillä, työmatkaliikenne on ”päivittäin toistuva luokkataistelu”.