Kim Il-Sung pelaa rulettia
"Maxiveneessä oppii sen, mitä ryhmä tarkoittaa, miten sen saa toimimaan", sanoo Hjallis Harkimo, SK:n viikon Hän 12/1993.
Pohjois-Korean ilmoitus, että se vetäytyy kansainvälisen ydinsulkusopimuksen piiristä, on saattanut Kiinan tukalaan asemaan.
Kiinan tiedetään olevan ainoa maa, jolla saattaisi olla mahdollisuuksia painostaa Pohjois-Korea palaamaan ruotuun. Vaikka maiden välit ovat viilentyneet Kiinan ja Etelä-Korean solmittua diplomaattisuhteet ja Kiinan jatkettua entistä ripeämpää avautumista ulkomaailmaan, Pohjois-Korea tarvitsee kipeästi Beijingin taloudellista apua.
Kiina ei haluaisi käydä kommunistista pikkunaapuriaan vastaan yhdessä muun maailman kanssa. Toisaalta, mikäli Pohjois-Korean uppiniskaisuus viedään YK:n turvallisuusneuvostoon, Kiina ei mielellään ottaisi länsimaiden vihoja niskoilleen käyttämällä veto-oikeuttaan Pohjois-Korean puolustamiseen. Kiinan uudistuspolitiikka riippuu yhä enenevästi kaupankäynnistä lännen kanssa.