25 vuotta sitten
Vuonna 1972 Teiniliitto vaati "avoimesti puolueellista" kouluopetusta.
Venäjän ja lännen suurvaltasuhteita voidaan parantaa vain liennytyksen ilmapiirissä, sanoo Suomessa viikon alussa vieraillut Venäjän duuman ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Vladimir Lukin.
Lukinin mielestä lännen suhteita Venäjään tulisi rakentaa Etykin sääntöjen mukaisesti. Neuvostoliitto ja Varsovan liitto hajotettiin hänen mukaansa juuri siksi, että voitaisiin rakentaa ”yhteistä eurooppalaista kotia”.
Naton laajentumishankkeet ovat hänen mielestään vastoin tätä pyrkimystä: ”Jo pelkkä laajentumissuunnitelma on luonut Eurooppaan uusia rajoja, uusia ryhmiä. On Naton jäsenet, ensimmäiseen laajentumiseen mukaan pääsevät valtiot, myöhemmin mukaan pääsevät tai ainakin sitä toivovat – ja ne maat, jotka eivät pyri Natoon tai jotka tietävät, etteivät ne milloinkaan voi siihen päästäkään.”
”Naton uusi politiikka on isku Venäjän demokratian kehittämiselle. Venäjän poliittisessa johdossa vallitsee konsensus siitä, että Naton laajennus on vastoin Venäjän etuja. Parlamentin 450 jäsenestä vain muutama sanoo pitävänsä sitä hyväksyttävänä.”