Sipilän hallitus kokeili ja löysi ratkaisun työllisyysongelmiin: ei silti suostu jatkamaan omaa kärkihankettaan
Alueelliset työllisyyskokeilut loivat vuodessa noin 10 000 työpaikkaa ja säästivät 11,5 miljoonaa euroa.
Huhtikuussa 2018 Pirkanmaan työttömyysaste putosi ensimmäistä kertaa vuosiin alle maan keskiarvon.
Työttömien työnhakijoiden määrä oli laskenut vuodessa yli 20 prosenttia, paitsi alle 3 000 asukkaan Punkalaitumella, jossa työttömien määrä pieneni lähes 60 prosentilla.
Työttömät saatiin käyttämään heille tarjottuja palveluita, kuntien työmarkkinatukimenot laskivat, nuorisotyöttömyys hellitti.
Talouskasvu auttoi, mutta ei se vain sitä ollut
”Nykyisillä työmarkkinoilla ongelma ei ole työpaikan löytyminen. Meillä on muun muassa Tampereella ihmisiä, jotka ovat olleet tuhansia päiviä työttömänä. Ei pitkästä työttömyydestä tulla takaisin työmarkkinoille noin vain”, Tampereen työllisyyspalvelujen ohjelmajohtaja Regina Saari sanoo.