Sata vuotta kielletty – nyt se on avattu

Kesämatkalla: Örössä ovat säilyneet perhoset ja tykkipatterit.

Bengtskär
Teksti
Heikki Vento
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

KESÄMATKALLA – Saaristomeren itäreunalla Kemiönsaaren kunnassa sijaitsevalle saarelle voi lähteä monesta syystä. Jos haluaa koskemattomaan luontoon, tutustua historialliseen sotilaskohteeseen, ottaa etäisyyttä esimerkiksi kaupunkimaisemiin tai anoppiin, Örö saattaa olla sopiva kohde.

Kartalta Örö on helppo löytää. Saari on paikassa 59º 48’40’’ pohjoista leveyttä ja 22º 20’13’’ itäistä pituutta. Merikartasta sen havaitsee helposti, koska saari on nimensä veroinen. Hieman mielikuvitusta ja Örö muistuttaa korvaa.

 

Kesakohde_oro7
Kuvat Saania Simi © Saania Simi

Täysin vaivatonta Öröseen meno ei ole. Se on suhteellisen kaukana eikä vanhemmissa merikartoissa ole merkattua väylää satamaan. Reitillä on linjatauluja, jotka ovat olleet sotilaskäytössä. Jos ei ole omaa venettä, voi tilata kyydin saareen joltakin alueen yritykseltä.

Yleisölle Örö avattiin kesäkuussa. Saari oli vuodesta 1915 sotilaskäytössä. Örö oli ensin Venäjän ja myöhemmin Suomen Suomenlahden rannikkopuolustuksen lukko. Puolustusvoimat vetäytyi saarelta virallisesti viime vuoden lopussa.

Kesakohde_oro3
© Saania Simi

Saarella on edelleen museoituna 305 millimetrin merikanuuna. Venäläisvalmisteisen Obuhovin lähes 16 metrin putkesta lähteneen 500 kilon ammuksen kantama oli yli 50 kilometriä. Viimeiset 1900-luvun vuosisadan alussa valmistetut Obuhovit poistettiin rannikkotykistön käytöstä vasta 1980-luvulla.

Obuhovin putkelta kaakkoon on Bengtskärin majakka. Etäisyys patterilta on noin seitsemän merimailia eli 13 kilometriä. Lyhyen välimatkan ja näköyhteyden vuoksi Örön linnake osallistui Bengtskärin taisteluun heinäkuussa 1941.

Kesakohde_oro6
© Saania Simi

Sotaväkeä ja- kalustoa suurempaa Örössä on luonto. Saarelta on löydetty 1600 perhoslajia. Suojeltavia tai tarkkailtavia perhoslajeja on yli 200.

Herkän luonnon uhanalaisin eläin oli kyykäärme. Entiset varusmiehet muistavat, että kyykäärme oli alituisessa vaarassa, koska tapetuista kyista annettiin ylimääräisiä lomia.

Kesäkuussa yleisölle avatun saaren rakennukset ja tiet ovat hyvässä kunnossa. Ruoka- ja majoituspalveluita on tarjolla.

Veneilijän kannatta varmistaaa laituripaikka etukäteen, joita on noin 70. Saaren herkän luonnon vuoksi luonnonsatamiin ankkurointi on kielletty.

Kesakohde_oro4
© Saania Simi

Lisätietoja täältä.

Juttu julkaistu 13.8. klo 20, juttua muokattu 17.8 klo 14.08: kuvaajan nimi vaihdettu. Kuvaaja on Saania Simi.