”Rautanyrkki silkkihansikkaassa” – lentoemännät loikkaamassa lakkoherkkään AKT:hen?
Liiton johto vastustaa liittymistä, mutta valtuuston enemmistö ajaa sitä kiivaasti.
Sisäinen kiistely liittymisestä kuljetusalan ammattiliiton AKT:n jäseneksi repii suomalaisten ja Suomessa toimivien ulkomaisten lentoyhtiöiden matkustamohenkilökunnan ammattiliittoa Suomen Lentoemäntä- ja Stuerttiyhdistystä (SLSY).
Liiton johto vastustaa liittymistä, mutta valtuuston enemmistö ajaa sitä kiivaasti. Asiasta on tarkoitus päättää ylimääräisessä valtuuston kokouksessa heinäkuun alkupuolella.
Yli 50 000 jäsenen AKT toivottaa noin 1700-jäsenisen liiton avosylin tervetulleeksi.
”Neuvotteluja on käyty, mutta asia on vielä kesken, joten en halua sitä tarkemmin kommentoida. Mutta totta kai näkisimme mielellämme SLSY:n jäsenyyden toteutuvan”, sanoo AKT:n toinen puheenjohtaja Harri Pasanen.
Työnantajaleirissä lentoemäntien loikka lakkoherkäksi tunnetun kuljetusliiton syliin herättää suurta epäluuloa ellei peräti kauhua.