Puu talossa
Suomi tavoittelee ilmastohyötyjä lisäämällä puurakentamista. Parhaimmillaankin se voi pudottaa hiilipäästöjä vain pari prosenttia. Mutta muitakin etuja puulla on.
Valtava rautakoura sulkee koukkusormiinsa nipun tukkeja. Se siirtää ne kevyesti kohti laitetta, joka kääntää tukin kulkemaan latva edellä kohti sahaa.
Ohjaimissa Samuli Kokkonen toistaa toimenpiteen vielä kerran ja kääntää sitten ajoneuvonsa kohti tukinlajittelulaitosta, jonka sivuille tukit tipahtavat liukuhihnalta kokonsa mukaisiin pinoihin.
Kokkosella ja muilla työntekijöillä riittää pinottavaa, sillä tukkeja saapuu Tervolaan sahattavaksi keskimäärin yhdeksän puurekallista päivässä. Parin vuoden päästä määrä kaksinkertaistuu, kun Tervolan Saha & Höyläämö Oy:n suunnittelema noin 20 miljoonan euron investointi valmistuu.
Sahan talousasioista vastaavan Lea Kokkosen mukaan vuosi 2021 oli yrityksen kaikkien aikojen paras.