Poliisi tiedotti nelostien tapahtumista päin mäntyä – medioissa julkaistiin roppakaupalla virheellistä tietoa

Uutisanalyysi: Poliisi kertoi asioista, joista se ei itsekään vielä tiennyt tarpeeksi. Netti täyttyi virhetulkinnoista.

Orimattila
Teksti
Mikko Niemelä
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Orimattilassa, Valtatie nelosella tapahtui ikävä välikohtaus 2. lokakuuta 2016. Poliisi ampui miehen erinäisten vaiheiden jälkeen.

Ennen kuin tiedettiin, mitä oikeasti oli tapahtunut, Hämeen poliisi sekoili tiedottamisessa. Sen seurauksena mediassa otsikot olivat isot ja virheelliset. Ja tietysti sosiaalisessa mediassa mölinä kävi kuumana.

Hommahan meni siis näin.

Hämeen poliisi lähetti tiedotusvälineille tiedotteen, jossa se kertoi heti ensimmäisessä lauseessa, että ajoneuvo oli kaahaillut ja aiheuttanut vaaratilanteen liikenteessä.

Sitten tuli uutinen.