Pikkukunnat touhuavat miljoonien nettiyhteyksiä: Älyttömät riskit – Kunnanisillä luottamusta riittää

Maaseudulla osa ihmisistä haluaa nopeat nettiyhteydet, mutta lasku tulee kaikille.

Anne Berner
Teksti
Mikko Niemelä
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Nettiyhteys on hidas ja surkea. Varsin tuttu ongelma monessa maaseudun pikkukunnassa.

Huippunopeiden kuituverkkojen tarjonta keskittyy kaupunkeihin, ja vallan usein maaseutu ja sen ihmiset eivät ole samalla viivalla teknologisessa kilpavarustelussa.

Tilanne ärsyttää varsinkin niitä maaseudun ihmisiä, jotka tarvitsevat nopeita nettiyhteyksiä työnsä tai yritystoimintansa tueksi.

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) reagoi, kun liikemies Pekka A. Viljakainen kirjoitti Kauppalehdessä avoimen kirjeen ministerille valokuitukaapelin ja nopeiden datayhteyksien saatavuuteen liittyvistä ongelmista maaseudulla.

Viljakainen kertoi, että lähes kaikkialle Suomeen on 1980–1990 luvuilla lankapuhelinverkkojen digitalisoinnin yhteydessä vedetty valokaapeleita ”oikein reilusti”. Viljakainen vaatikin, että olemassa oleva kapasiteetti hyödynnetään kaikkialla, myös maaseudulla.