Pakolaiskriisi: Meillä ei ole varaa olla puuttumatta alkusyihin

PUHEENVUORO: Kestävin keino puuttua pakolaisuuden syihin on koulutus, kirjoittavat Kirkon Ulkomaanavun erityisedustaja ja asiantuntija.

Kirkon ulkomaanapu
Teksti
Jussi Ojala Laura Vanhanen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Pakolaiskriisiin vastaamisessa on hyvä erottaa toimenpiteet Suomessa ja toisaalta työ pakolaisuuden syihin puuttumisessa. Niin kauan kuin kriisimaat – rikkaiden maiden seuratessa sivusta – epäonnistuvat pakolaisuuden syiden poistamisessa, niin kauan jatkuu inhimillinen tragedia lähtömaissa ja pakenevien keskuudessa. Ja niin kauan jatkuu Suomessakin tolkuton flirttailu rasismin ja kansainvälisten sopimusten rapauttamisen kanssa.

Meillä ei ole varaa olla puuttumatta pakolaisuuden alkusyihin. Siksi on tärkeää tiedostaa, mitä Suomi ja suomalaiset toimijat tekevät tällä hetkellä pakolaiskriisin ratkaisemiseksi kriisialueilla, ja mitä voisimme tehdä enemmän.

 

Suomalaiselle tietotaidolle on useissa kriisimaissa kysyntää esimerkiksi rauhanvälitystoiminnassa. Kenties kestävin keino puuttua pakolaisuuden syihin on kuitenkin koulutus: että oppii taitoja, joilla työllistyy. Laadukkaan koulutuksen yhteys nuorten tulevaisuudennäkymien rakentamiseen on selkeä niin meillä Suomessa kuin esimerkiksi Eritreassa.

Opinpolkuja ja uravalintoja kehittämällä puutumme myös radikalisoitumiseen. Autetaan nuoria uuden elämän alkuun ja osaksi yhteiskuntaa, ettei turhautuneista nuorista tule uusia taistelijoita. Tässä työssä suomalaisella opetusosaamisella on rautainen maine ja maailmalla kasvava kysyntä.