Päivän kuvat: Ruokkiiko tämä kone sinut kun olet vanha?
Silakkapihvejä, sanoo kone, ja pyytää laittamaan aterian uuniin. Toimitusjohtaja Jukka Penttinen näyttää. Kuvat Petri Kaipiainen.
”Ateriasi on valmiina uunissa. Hyvää ruokahalua.”
Näin toivottaa miehen äänellä Menumat-ateria-automaatti. Sellaisia Helsingissä on jo käytössä vanhuksilla, jotka tarvitsevat apua arjessaan.
Menumat on pakastimen, kiertoilmauunin ja tietokoneen yhdistelmä. Täysin automaattinen se ei nimestään huolimatta ole. Käyttäjän vastuulla on, että hän ottaa kaapista annoksen, laittaa sen uuniin, ottaa pois – ja syö.
Kaikissa vaiheissa automaatti ohjaa puheella. Se osaa kertoa ääneen, mikä ruokalaji on otettu kaapista ulos, kuinka kauan lämmitys vielä kestää ja koska ruoka on valmis.
Laitteessa on vain yksi nappi, joten sen käyttö ei ole monimutkaista.
Tyytyväisiä koekäyttäjiä
Ateria-automaatteja on tällä hetkellä Helsingissä käytössä noin 160 kappaletta. Laitteen voi saada joko kaupungin kautta ateriapalveluna tai maksamalla suoraan laitteen valmistajalle. Menumatilla on Helsingin kaupungin kanssa kolmen vuoden sopimus.
Toistaiseksi kaupunki ja käyttäjät ovat olleet tyytyväisiä.
”Ruoka on ollut hyvää eikä toiminnassa ole ollut mitään valittamista”, sanoo Karl-Einar von Behr. Hän on sotaveteraani ja vaimonsa omaishoitaja. Pariskunta on käyttänyt ateria-automaattia helmikuusta 2010.
”Voin suositella tätä kaikille, jotka tarvitsevat ateriapalvelua”, sanoo kotihoidon ohjaaja Susanna Heiskanen Helsingin kaupungin terveyskeskuksesta.
”Laitteen käytön oppii myös ihminen, jolla on alkava muistihäiriö”, hän kertoo.
Kaupungin ateriapalvelu on ongelmissa lämpimän ruoan toimituksen kanssa, jos asiakas vaikkapa joutuu äkillisesti sairaalaan – tieto ei ehdi ruoan tuojille.
”Automaatilla säästää, koska ruokaa ei mene roskiin.”
Pakastetut ruoat säilyvät noin vuoden. Menumat osaa varoittaa, jos ruoka on vanhaa.
Menumatin pakastimeen mahtuu 18 ateriaa. Se tarkoittaa sitä, että automaatti pitää täyttää pisimmillään noin kahden viikon välein. Sen hoitavat yhtiön työntekijät.
Mitä maksaa?
Jos yksityinen ihminen haluaa ruoka-automaatin Menumatilta, hinta on kahdeksasta kymmeneen euroa päivässä. Se sisältää kaksi ateriaa, automaatin vuokran ja laitteen ateriatäydennykset. Pakastimeen mahtuu 18 annosta.
Ruokalista tarjoaa monenmoista ateriaa: sinappihärkää, lohta, kalapullia, jauhemaksakastiketta, broileria yrttikastikkeessa, pyttipannua, hernekeittoa…
Ruoat valmistaa Finncatering Oy. Se on Finnairin tytäryhtiö, joka tekee aterioita muun muassa lentoyhtiöille.
Kahdeksantoista vuoden työ
Syyskuu 2010 ei ole suinkaan ensimmäinen kerta, kun ateria-automaattia esitellään. Menumat Oy:n toimitusjohtaja Jukka Penttinen on työskennellyt idean parissa jo vuodesta 1992.
Suomen Kuvalehti kertoi marraskuussa 1993 Penttisen ja kokki Teppo Koivulan hankkeesta: ”Ruoka-automaatista kyllä saa nappia painamalla vaikka äidin lihapullat, mutta itse se ei niitä sisuksissaan valmista. Ruoka-annokset tehdään perinteisesti keittiössä, ladataan automaattiin ja tekniikka hoitaa lopun eli lämmityksen ja tarjoilun.”
Vuonna 2002 silloinen versio oli Helsingissä koekäytössä, mutta automaatin kylmälaitteet eivät kestäneet kesän lämpöä. Miksi aika oli nyt kypsä toimivalle tuotteelle?
”Täytyy tunnustaa, että yritimme liian pitkään liian monimutkaista laitetta”, Penttinen sanoo.
Kesän 2010 ennätyshelteet eivät olleet ongelma Menumatille.
Entäpä tärkein eli ruoan laatu? Jo vuonna 1993 SK:ssa kirjoitettiin: ”…olipa laite teknisesti kuinka hieno ja toimiva tahansa, sen menestys riippuu ruoan mausta.”
Laitetta kokeilleet helsinkiläiset ovat olleet varsin tyytyväisiä ruokaan. Pääsin maistamaan Menumatin lohiateriaa, jota voisi luonnehtia kelvolliseksi – niin hyväksi, kuin pakasteateria nyt voi olla.
Inhimillisestä näkökulmasta kysymys kuuluu, onko yksinäiselle vanhukselle varmatoiminen kone parempi kuin kiireinen tai satunnainen hoitaja.

