Ole kaupunkiapina – älä Veikka Gustafsson

Kesämatkalla: Korkee on Helsingin ensimmäinen ja paras köysiseikkailupuisto.

Kesämatkalla
Teksti
Lauri Lehtinen

Tyhjän päälle hyppäämisen tunne on seikkailupuistojen ydinelämys. Koska se koetaan kannattelevaan vaijeriin kytkettynä, putoamisen vaaraa ei ole.

Vuonna 2014 Mikko Saavalainen heittäytyi ilman vaijeria ja Saferoller-turvalaitetta.

Saavalainen luopui työpaikastaan Nordea-pankissa, ryhtyi päätoimiseksi yrittäjäksi ja perusti kahden liikekumppanin kanssa Helsingin ensimmäisen köysiseikkailupuiston, Mustikkamaan Korkeen.

Oli vain ajan kysymys, milloin joku sellaisen tekisi. Vaijeriliu’uilla ja tasapainotehtävillä varustettuja puistoja pystytetään ahkerasti ympäri Suomea – niitä lienee maassa parikymmentä ja Helsingissäkin kaksin kappalein.

”Oli hyvä ajoitus, kun kerkesimme ensimmäisinä tänne pääkaupunkiseudulle”, buumiin osunut Saavalainen sanoo terassilla lipunmyyntikioskin takana.