Näin verokarhu kahmaisee rahasi – ja näin se ne käyttää, toistaiseksi
Veroja kerätään lähes kaikesta, mutta niitä myös jaetaan lähes kaikille.
Suomi on verojen luvattu maa. Suomalainen maksaa kunnallisveroa, ansioveroa ja pääomatuloveroja, jos sattuu saamaan esimerkiksi osinkoja.
Suomalainen maksaa veroa myös television ja radion kuuntelusta: yleisradioveroa maksaa lähes jokainen.
Jos sattuu saamaan korkotuloja, niistä maksetaan lähdevero. Jos haluaa kuulua kirkkoon, maksaa kirkollisveroa.
Työssäoleva kansalainen maksaa palkastaan myös työeläkemaksuja sekä sosiaaliturvamaksuja. Nämä maksut ovat pakollisia kaikille.
Jos sattuu omistamaan kiinteistön, on verokarhu ovella. Jos sattuu perimään kiinteistön tai jotain muuta omaisuutta, on verottaja käsi ojossa. Jos mummo haluaa antaa tyttärenpojalleen lahjaksi 5000 euroa opiskeluita varten, maksaa mummo myös verot.
Jos aikoo ostaa asunnon, kustantaa se myös varainsiirtoveron. Omistamisen myötä tietenkin haluat vakuuttaa omaisuutesi, maksat veroja.
Asut sitten vuokralla tai omistusasunnossa, tarvitset sähköä ja lämpöä. Samalla maksat veroa sähkö- ja/tai polttoöljyveron muodossa.
Jos mielit autoa, niin maksat joko bensiini- tai dieselveroa. Ennen tätä olet maksanut jo ajoneuvoveron. Mutta jos olet tuonut autosi tai moottoripyörän ulkomailta, muistaa verottaja sinua heti tullissa auto- tai moottoripyöräverolla. Päälle lätkäistään rekisteröintivero.
Ostat mitä tahansa kaupasta, maksat arvonlisäveroa. Jos mielit olutta, viiniä tai viinaa, mielit lisää veroja. Maksat lisäksi makeisista, jäätelöistä ja virvoitusjuomista erillistä veroa.
Nyt on maksettu jo aika paljon veroja, ja hermosavut ehkä helpottaisi. Ostat tupakkaa, maksat jälleen veroja.
Teet lottoa tai pelaat kolikkopeliä kioskissa, toivoen äkkirikastumista. Tietämättäsi maksat myös veroa, sillä lottovoitot maksetaan ”verottomana”. Kukahan ne maksoi? No juurikin sinä.
Jos olet erämies tai -nainen niin maksat veroja esimerkiksi hirvenkaadosta. Jos kalastus kiinnostaa, verokarhu kiinnittää syötin jopa pilkkiisi. Pilkintämaksuja kerättiin vuonna 2014 jopa kolmella miljoonalla eurolla.
Jos rakastat koiria, mutta kuntasi ei, perii se sinulta koiraveroa.
Kaiken kaikkiaan Suomen valtio keräsi veroja ja veroluonteisia maksuja vuonna 2014 noin 90 miljardilla eurolla.
Mutta ei hätää. Vaikka verottaja kaikesta meitä rokottaa, antaa se myös takaisin: valtion eli veronmaksajien rahoilla maksamme koulutuksen, hoidamme sairaat, ostamme armeijalle aseet, korjaamme tiet, tuemme työttömiä, autamme yrityksiä ja maksamme lääkkeet.
Muutoksia on kuitenkin luvassa, sillä keskustan puheenjohtajan ja tulevan pääministerin Juha Sipilän mukaan säästöjä pitäisi saada valtion budjettiin 10 miljardia euroa. Veroja ei haluta nostaa, koska Suomen veroastetta pidetään jo nyt liian korkeana.
Leikkuri käykin todennäköisesti verokarhun jakamaan kakkuun, jonka äärellä istuvat muun muassa koululaiset, sairaat vanhukset, aseettomat sotilaat, monttuiset tiet, työttömät ja aloittelevat yrittäjät.
Suomi on verottajan luvattu maa.