Lähi-itä jakaa presidenttiehdokkaita – kahden valtion malli ja Israelin tukeminen toivat eroja esiin

Kun todellisia linjaeroja on vähän, arviointi on keskittynyt musiikkimakuun ja kielitaitoon.

Politiikan viikko
Teksti
Heikki Vento

Vaalikamppailuissa ei ole vielä nähty suuria irtiottoja tai kaksintaisteluita. Ehdokkaat ovat kohdelleet toisiaan ystävällisesti. Kun todellisia linjaeroja on vähän, arviointi on keskittynyt musiikkimakuun ja kielitaitoon.

Ulkopolitiikan päälinjoista ehdokkaat ovat samaa mieltä: Suomen kansainvälinen asema perustuu kahteen pilariin, Suomen jäsenyyteen Natossa ja Euroopan unionissa.

Sodasta Lähi-idässä on kuitenkin tullut jakaja. Mielipide-erot tulivat esille Ilta-Sanomien ja konfliktinratkaisujärjestö CMI:n järjestämässä keskustelussa.

Suomi on perinteisesti kannattanut Palestiinan valtion perustamista eli kahden valtion mallia. Perussuomalaisten Jussi Halla-aho tarttui tähän. Hän kertoi ihmettelevänsä, jos kahden valtion malli olisi todellinen vaihtoehto.