Kuntien omistamia yhtiöitä pitää pilkkoa, jos hallitus toteuttaa ohjelmansa – ”työtapaturma”, joka voi maksaa satoja miljoonia, arvioi edunvalvoja

Orpon hallitus aikoo tehostaa julkisia hankintoja. Yksi ehdotuksista voi kuitenkin tuoda ison lisälaskun, arvioi kuntien omistamien palveluyhtiöiden järjestö.

Tšekin tie on myös Suomen tie.

Kun neljä suomalaista asiantuntijaa jätti viime maaliskuussa valtiovarainministeriölle esityksensä julkisten hankintojen säästökeinoiksi, ensimmäinen niistä pohjautui Tšekissä tehtyyn uudistukseen. Siellä valtio määräsi, että kilpailutus pitää uusia, jos tarjouksia tulee vain yksi. Hankintojen hinnat alenivat toisella kierroksella keskimäärin kymmenellä prosentilla.

Nyt Tšekin mallin mukainen uudistus on osa Petteri Orpon (kok) hallituksen ohjelmaa, samoin kuin lähes kaikki muutkin asiantuntijoiden ehdotukset.

”Tämä on tutkijan näkökulmasta varmasti täysin ainutlaatuinen tilanne”, tviittasi yksi säästökartoituksen tekijöistä, Lapin yliopiston hankintaoikeuteen erikoistunut professori Kirsi-Maria Halonen 16. kesäkuuta.