Ku Klux Klan -mies Lahdessa – ”Suomen maine kestää kolhuja”

Selvää on, että tällaiset tapaukset syövät mainepääomaa, sanoo suurlähettiläs Petri Tuomi-Nikula.

brändit
Teksti
Riitta Kylänpää
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

The New York Times kirjoitti viime viikonloppuna näyttävästi Suomen turvapaikanhakihoiden vastaisista mielenosoituksista ja iskuista heitä kohtaan. Onko Suomen maine nyt mennyt, maabrändivaltuuskunnan jäsen, suurlähettiläs Petri Tuomi-Nikula ulkoministeriöstä?

”Suomen maine maailmalla on hyvä ja kestää kolhuja. Maine ei mene yhdestä kerrasta. Mutta selvää on, että tällaiset tapaukset syövät mainepääomaa. Kun sitä syödään tarpeeksi kauan, sitä ei enää ole. Mainepääomaa voidaan tietysti myös kasvattaa. Kaikki riippuu Suomen omista päätöksistä ja toimenpiteistä. Pääministeri Juha Sipilän ilmoitus ottaa pakolaisia kotiinsa huomioitiin myös näyttävästi maailmalla.”

Viime viikonloppuna New Yorkissa vietettiin YK:n 70-vuotisjuhlia ja Suomen edustajat presidenttiä myöten saivat vastata ihmettelijöille, miksi meno Suomessa on koventunut. Mitä Suomessa tapahtuu?

”Kyllähän Suomi on kokonaan uuden tilanteen edessä talousvaikeuksiensa ja pakolaiskriisin kanssa. Muuttuneeseen tilanteeseen ei ole helppo sopeutua. Tarvitaan aikaa ja viisautta kaikilta osapuolilta. Meidän on otettava pakolaisten vastaanottamisessa se vastuu, joka meille sivistysvaltiona kuuluu. Kuitenkin niin, että yhteiskuntamme perusrakenteet eivät horju.”

”On hyvä muistaa, että Yhdysvaltain, Ison-Britannian, Saksan ja Ruotsin menestystarinat perustuvat maahanmuuttajiin. Uskon, että mahanmuuttajat virkistävät myös Suomen taloutta.”