Kotimaan lentoliikenne on auringonlaskun ala – SK luki jo nyt ministeriön strategian
Kansallinen lentoliikennestrategia julkaistaan alkuvuonna. Se kirjaa olemassa olevan tilanteen mutta ei esitä mitään uutta, arvioi ilmailutoimittaja.
Kotimaan lentoasemia pidetään yllä niin kauan kuin joku haluaa lentää niille säännöllistä, markkinaehtoista liikennettä.
Jos tällaista yhtiötä ei löydy, valtion lentokenttäyhtiö Finavia voi luopua lentoaseman ylläpidosta. Samalla loppuvat lennonjohto- ja sääpalvelut. Liikenne- ja viestintäministeriö (LVM) pyrkii kuitenkin yhdessä asiasta kiinnostuneiden sidosryhmien kanssa löytämään Finavian hylkäämälle lentoasemalle uuden omistajan.
Tämä on ollut Suomen lentoasemapolitiikan käytännön toimintatapa jo pitkään. Ja tämä jäi päällimmäisenä käteen myös LVM:n yli kaksi vuotta kestäneestä urakasta, jolla laadittiin kansallinen lentoliikennestrategia. Se heijastaa virkamieskunnan perussuhtautumista: kotimaan lentoliikenne on Suomessa auringonlaskun ala mutta olkoon.
Strategiassa ei esitetä yhtään keinoa siihen, kuinka kaikkien osapuolten tärkeänä pitämä toimiala saataisiin kannattavaan kasvuun. Valtio huolehtii tässäkin liikennemuodossa vain puitteista eli infrasta. Se ei tähänkään asti ole ollut kotimaan lentoliikenteessä suuri ongelma, pikemminkin päinvastoin.
Strategiatyö aloitettiin jo yli kaksi vuotta sitten. Valmista piti tulla kuluvan vuoden loppuun mennessä, mutta yli 70-sivuisen luntan julkistaminen siirtyi vuodenvaihteen yli.