Rekkaralli ei kiinnosta
Jos kyse olisi jostain muusta toimialasta, uutisia ja paheksuvaa kommentointia piisaisi. Media päästää mediayhtiöt helpolla, kirjoittaa Pasi Kivioja.
Kun Yle uutisoi, että aikakauslehtien alv-kikkailu on johtamassa miljoonamätkyihin, tuli hiirenhiljaista. Edes A-studio tästä aiheesta ei käynnistänyt vilkasta keskustelua lehtien palstoilla.
Ylen mukaan yhteiskunnalta on jäänyt saamatta miljoonien eurojen arvonlisäverotuotot aikakauslehdiltä vuodesta 2015 alkaen. Tilattavien lehtien alv on Suomessa kymmenen prosenttia. Lehtiä voidaan tuoda maahan ilman veroa EU:n ulkopuolelta, joten suomalaisia aikakauslehtiä on kierrätetty viime vuosina muun muassa Norjan kautta.
Näin ovat toimineet ainakin A-lehdet, muun muassa Suomen Kuvalehteä kustantava Otavamedia ja Sanoma Magazines (Sanoma Media Finland).