Juha Neitola on uusi Piilosanan Suomen mestari
Jo lukiovuosina Sodankylässä alkanut harjoittelu nosti Neitolan voittajaksi.
Juha Neitola, 51, katkaisi kolme edellistä Piilosana-mestaruutta pokanneen Jyrki Hentusen voittoputken.
Järvenpään terveyskeskuksessa lääkärinä työskentelevä Neitola eteni Suomen mestaruuteen ratkaisemalla finaalitehtävän virheettömästi 13 minuutissa 48 sekunnissa.
Uuden Suomen mestarin salaisuus oli perinteinen: ”Kyllä se on pitkäaikainen, jo 70-luvulla alkanut harjoittelu.”
Harjoittelu alkoi Sodankylässä syksyllä 1978, yhtä matkaa lukionkäynnin kanssa. Neitolalle lukiossa äidinkieltä opettanut Saija Näsi kehotti oppilaitaan lukemaan Suomen Kuvalehteä, koska ”se olisi hyvää valmistautumista ylioppilaskirjoituksiin”.
Neitola noudatti opettajan ohjeita ja löysi lehdestä heti muun muassa sanaristikot ja tehtävät. Ennen nyt kohdalle osunutta Piilosana-täysosumaa Neitola on voittanut kerran ristikko-SM:n ja ollut samassa kilpailussa kahdesti pronssilla.
Piilosana-tehtävä oli tuotu Englannista Suomeen ja Suomen Kuvalehteen kolme vuotta ennen Neitolan lukio-opintojen alkua, vuonna 1975. Helmikuussa neljäkymmentä vuotta täyttävän sanatehtävän juhlavuoden SM-kilpailu huipentui tänään finaalipäivään. Kaikkiaan 112 lokakuun karsintatehtävän onnistuneesti ratkaissutta sanavirtuoosia osallistui finaalitapahtumaan.
Välierätehtävän kymmenen nopeinta eteni finaaliin, heidän joukossaan kolmen edellisvuoden Suomen mestari Jyrki Hentunen, joka oli lopulta neljäs. Hän kiitteli finaalitehtävää todella vaikeaksi ja arvioi, että oma päivän suoritus oli ”erittäin tuskainen”.
Lea Mäkinen tuli Neitolan jälkeen hopealle ja Tomi Stengård sai pronssia.
Piilosanan SM-kilpailun järjestäjinä toimivat Sanaristikkoseurat Sanasepot ry ja Suomen Kuvalehti. Kilpailu pidettiin Otavamedian tiloissa Helsingin Pasilassa. Otavamedia kustantaa muun muassa Suomen Kuvalehteä.
Juttu julkaistu 17.11. klo 19.50, juttua korjattu 19.11. klo 13.08: virheellinen tieto järjestäjistä korjattu.


