It-alan pakkoavioliitto: Suljettu koodi sitoo ostajan kädet – Tilaa kerran, ostat samalta firmalta myös jatkossa
Yhden toimittajan loukkuun jääminen voi tulla veronmaksajille kalliiksi.
Ohjelmistotoimittajat haluavat myydä rakentamansa järjestelmät siten, etteivät muut pääsisi niihin käsiksi. Näin diplomaattisesti perusteli VR:n tietohallintojohtaja Jukka-Pekka Suonikko sitä, miksi VR oli hankkinut uusimman paikanvarausjärjestelmänsä ohjelmistotoimisto Accenturelta ilman hankinnan kilpailuttamista.
Accenture on rakentanut myös junayhtiön aiemman myyntijärjestelmän.
Järjestelmä on suljettu. Sen lähdekoodi on vain Accenturen hallussa, eli sitä voi jatkokehittää vain Accenture.
Jos järjestelmän haluaisi tilata joltain muulta yritykseltä, pitäisi sen kehittäminen aloittaa kokonaan alusta, tai ostaa koodi Accenturelta sen määräämään hintaan.
Ohjelmistotoimittan näkökulmasta kyse on pitkittyneestä asiakassuhteesta. Asiakkaalle tilanne on lieka, josta pääsee pois vain suurilla seteleillä.