Päiväkotilapsikin osaa ohjelmoida – katso kuinka viisivuotias koodaa

Ensi syksynä ohjelmointia opiskellaan koulussa ekaluokasta lähtien.

Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Videolla Noomi Metsähovi, 5, ohjelmoi koodikoulussa Helsingissä 29. syyskuuta. Apuna isä Kauko Metsähovi ja koulua vetävä Juha Paananen. Jutun lopusta näet, millainen teos illan aikana syntyi.

Noomi Metsähovi, 5, istuu isänsä Kauko Metsähovin sylissä ohjelmointiyritys Reaktorin yläkerrassa Helsingin keskustassa, Mannerheimintiellä. Noomi on juuri tullut päiväkodista. Hän painautuu isän kylkeen ja kurkkii sieltä aulaan kerääntyneitä lapsia ja vanhempia.

Koodikoulun rehtori eli Reaktorin ohjelmistoarkkitehti Juha Paananen kutsuu iltaoppilaat sisään. Ensin otetaan täytettyä patonkia, karjalanpiirakkaa, banaania ja viinirypäleitä. Noomi pitää erityisesti kekseista ja metsämansikkapillimehusta.

Firman suurimman neuvotteluhuoneen pöydän ympärillä istuu 14 lasta. Jokaisella on mukanaan vanhempi, joillain kaksikin. Joukon nuorin on nelivuotias, vanhimmat yhdeksänvuotiaita.