Humppilan kunnanhallitus kompuroi: Pyörsi päätöksensä ilman kokousta – Soppa alkoi yhdestä omakotitalosta
Kunnan rakennusprojekti paisui epäilyksi törkeästä petoksesta ja jatkuu yhä uusia käänteitä saavana kiistana.
Humppilan kunnalla ei mennyt 2010-luvun alussa erityisen hyvin. Väkiluku oli jyrkässä laskussa. Ihmisiä kuoli nopeammin kuin syntyi, ja elävät muuttivat kiihtyvällä tahdilla pois. Työpaikkojen määrä laski, eläkeläisten nousi.
Kunta päätti houkutella lisää asukkaita ja veronmaksajia rakennuttamalla taloja ja myymälä ne etukäteen sovittuun hintaan halukkaille ostajille.
Aluksi kuntien rahoittamia taloja rakensi humppilalainen talonrakentaja Fisto Oy.
Vuonna 2012 firma oli rakentamassa omakotitaloa, varastoa ja autokatosta tulevien asukkaiden ostamalle tontille. Rakennukset maksoi kunta, joka oli sopinut myyvänsä kohteen tontin omistavalle pariskunnalle sen valmistuttua.
Rakentamisen piti maksaa 137 000 euroa ja valmistua heinäkuun 2012 loppuun mennessä. Talo jäi kuitenkin kesken, kun Fisto ajautui konkurssiin. Kunta neuvotteli tontinomistajien kanssa rakennusprojektin jatkamisesta ja tarjoutui ostamaan tontin takaisin. Se ei onnistunut. Sovittiin, että talo rakennetaan valmiiksi.