Finavian toimitusjohtaja vaihtuu: Kari Savolainen jää eläkkeelle, uusi pomo aloittaa viimeistään vuodenvaihteessa
Savolaisen kautta valtion lentokenttäyhtiössä on synkistänyt johdannaisskandaali, mutta Helsinki-Vantaan kehitys on ollut huimaa.
Suomen siviili-ilmailun keskeisiin päättäjiin kuuluva Finavian toimitusjohtaja vaihtuu. Valtion lentokenttäyhtiötä vuoden 2012 tammikuusta johtanut Kari Savolainen jää eläkkeelle, ja uusi johtaja aloittaa viimeistään vuodenvaihteessa.
Savolainen vahvistaa sähköpostilla ”kuumasta Pekingistä” suunnittelevansa eläköitymistä loppuvuoden aikana. Hän aikoo ”tietysti” jatkaa kunnes uusi henkilö saadaan remmiin ja todennäköisesti vielä vähän sen jälkeenkin ”muutaman asian tiimoilta”.
”Tavoite kuitenkin on, että uusi toimitusjohtaja aloittaisi ensi vuoden alusta ja pääsisin pikku hiljaa keskittymään oleellisiin asioihin kuten hiihtoon ja henkilökohtaiseen ilmailuun”, Savolainen kertoo.
Hän on koko toimitusjohtaja-aikansa asunut Kotkassa ja lentänyt enemmän tai vähemmän innokkaasti kimppakoneella Kymin kentältä.
Vuonna 1954 syntynyt Savolainen on koulutukseltaan filosofian maisteri. Aiemman työuransa hän teki lähinnä huolinta- ja logistiikka-alalla. Finaviaan hän tuli huolintafirma Stevecon toimitusjohtajan tehtävästä.