Europarlamentaarikot kurittaisivat itseään kuittirumballa – puhemiehistö haraa valvontaa vastaan

Europarlamentaarikko saa joka kuukausi 4416 euron kulukorvauksen tililleen. Jos rahaa jää käyttämättä, sen saa pitää.

eduskunta
Teksti
Mika Horelli
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

 kansanedustajien kulukorvausten valvonta nousi Suomessa otsikoihin, kun Iltalehti paljasti kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen (ps) ja Ville Vähämäen (ps) erikoiset asuinjärjestelyt.

Helsinkiläisessä saunatilassa ei olisi kaavamääräysten takia saanut edes asua, mutta kansanedustajat nostivat ”asunnostaan” joka kuukausi korotettua 1 809 euron kulukorvausta.

Samankaltainen keskustelu on käynnissä Euroopan parlamentissa. Siellä parlamentaarikkojen ja puhemiehistön välille on syntynyt eriskummallinen riita.

Selkeä enemmistö parlamentin jäsenistä haluaisi tiukentaa heille joka kuukausi maksettavien kulukorvausten valvontaa ja tilitysvelvollisuutta. Parlamentin puhemiehistö haraa läpinäkyvyyden lisäämistä vastaan.

Parlamentaarikot saavat kuukausittain 4 416 euron korvauksen. Se maksetaan könttäsummana kunkin parlamentaarikon tilille ilman, että hänen tarvitsee tehdä sen käytöstä minkäänlaista selvitystä. Kuitteja ei tarvita ja jos rahaa jää edustajakauden jälkeen yli, senkin saa pitää.