Ahtisaari ja Blair pitivät suurena virheenä, ettei Hamasin kanssa aikanaan neuvoteltu – jääkö kortti nytkin katsomatta?

Gazan sota on nostanut esiin kysymyksen siitä, kannattaako terroristijärjestö Hamasin kanssa neuvotella muustakin kuin lyhyestä tulitauosta.

Lähi-itä
Teksti
Hannu Pesonen

Israelin ja äärijärjestö Hamasin väliset vankienvaihdot ovat edenneet pääpiirteittäin sovitulla tavalla. Niiden ajaksi sovittua tulitaukoa jatkettiin torstaiaamuna toistamiseen, ilmoittivat välittäjänä toimivan Qatarin viranomaiset.

Gazan sota vahvistaa samaan aikaan vaatimuksia, että Israelin ja palestiinalaisten välinen pattitilanne pitää vihdoin purkaa.

Esiin on noussut kysymys, onko Hamas kaikesta huolimatta sellainen voimatekijä, että sen kanssa olisi sekä syytä että mahdollista neuvotella muustakin kuin lyhyestä tulitauosta.

Kysymys on tärkeä, sillä on epätodennäköistä, että Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun ja sodanjohdon vakuuttelut murskata Hamas ”lopullisesti” toteutuvat.