Lentoliikenteestä sopiminen Brysselin hoteisiin – Finnair pelkää Kiinan ja Japanin lupien puolesta

EU-komissio neuvottelee parhaillaan Helsingissä lentoluvista Kaakkois-Aasian maiden kanssa.

Euroopan unioni
Teksti
Jyri Raivio
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) avasi keskiviikkona Helsingissä EU:n ja Kaakkois-Aasian maiden yhteistyöjärjestön Aseanin väliset neuvottelut kahdenvälisestä lentoliikennesopimuksesta.

Esimerkiksi Suomen ja Thaimaan välisestä lentoliikenteestä ei siis päätetä Helsingissä ja Bangkokissa vaan päätökset tehdään Brysselissä ja Aseanin pääkaupungissa Jakartassa.

Asean on kymmenen Kaakkois-Aasian maan järjestö. Suomen lentoliikenteen ja sen nykyisen tukipylvään, Finnairin Aasian-strategian, kannalta merkittäviä Asean-maita ovat Thaimaa ja Singapore, joihin Helsingistä on tiiviit ja yksipuoliset lentoyhteydet.

Finnair lentää, mutta Thai Airways, Singapore Airlines tai muut näiden maiden yhtiöt eivät.

Nyt alkavat neuvottelut ovat yksi askel polulla, jonka päässä häämöttää kaikkien kolmansien maiden kanssa tehtävien sopimusten siirtäminen Suomen viranomaisilta EU:n komission neuvoteltaviksi.