Bittiperhe
SK 25 vuotta sitten: Perheyrityksen markkinoima Idegen opetti positiivista ajattelua ja levisi yli 20 maahan.
Helsingin Pitäjänmäellä sijaitsevasta talosta poistuu silmät pyöreinä, huojahdellen kuin hypnotisoitu Aku Ankka. Syvästi järkyttyneenä miettii, miten kukaan voi selvitä elämästä ilman tietokoneavusteista luovuusohjelmaa Idegen++, á 3 900 markkaa.
Idegen-ohjelman isä on professori Vilkko Virkkala, Kone Oy:n entinen kehitysosaston johtaja, joka julkaisi vuonna 1988 kirjan Luova ongelmanratkaisu.
Tekniikan lisensiaatti Tapani Savolainen tutustui ja ihastui ohjelmaan väitöskirjaa tehdessään, ja sai siitä apua tutkimusongelmiinsa. Ohjelmaa rupesi testaamaan myös Ulla-Maija Savolainen, joka kertoo pohjakoulutuksensa olevan ”kotitalousalalta”. Hän kokeili ohjelman toimivuutta talon remonttiongelman ratkaisuun.