Yli 130 nimikkeen Soile Jokiranta on 2000-luvun tuotteliain kirjailija

Profiilikuva
Karo Hämäläinen on kirjailija ja talouteen erikoistunut vapaa toimittaja.

Suomen ylivoimaisesti tuotteliain kirjailija 2000-luvulla on ollut Soile Jokiranta. Hän on kirjoittanut 131 julkaistua kirjaa.

Tieto käy ilmi Kansalliskirjaston tuottamasta julkaisusta Suomen kansallisbibliografia 2023 – Fennica ja Viola lukuina. Julkaisun grafiikassa Jokirannan romaaninimikkeitä kuvaava pylväs jää alle 130:een, mutta tekstiosassa mainitaan luku 131, joten joukossa on ilmeisesti myös muutama muu kuin romaanigenreen kuuluva teos.

Kansalliskirjaston julkaisussa tarkastelu loppuu vuoteen 2022, mutta Jokirannan kynä on luistanut sen jälkeenkin. Fennica-tietokannan mukaan Jokirannalta on vuonna 2023 julkaistu teokset Parempaan huomiseen, Kaikkien niiden vuosien jälkeen, Sydämessä jälleen valoa ja Sydämeni puuttuva pala.

Tahti on siten hyytymään päin, sillä 131 teosta 23 vuodessa tarkoittaa 5,7 teoksen keskimääräistä vuosivauhtia, kun viime vuonna on jääty ilmeisesti ”vain” neljään.

Romanttista viihdettä kirjoittava Jokiranta on Kansalliskirjaston mukaan nimimerkki.

Myös muut julkaistujen nimikkeiden listaa hallitsevat tekijät ovat romantiikan kirjoittajia. Romaanilistan kakkonen on nimimerkki Sara Storm, joka kustantamonsa Rake Product Oy:n mukaan on ”helsinkiläinen toimittaja, joka on kirjoittanut romanttista viihdettä jo melkein 20 vuoden ajan”.

Blogissaan Storm kertoo kirjoittaneensa romanttisia pokkareita Kolmiokirjalle kymmenkunta vuotta ja osallistuneensa muutamiin kirjoituskilpailuihin. Esittelynsä mukaan hän ei ole julkaissut ”omaa kirjaa kovissa kansissa” ja että leipä tulee romantiikan ohella asiakaslehdistä ja erilaisista markkinointiviestinnän teksteistä.

Kolmanneksi romaaninimikelistalla on kohonnut yhdysvaltalainen Nora Roberts, jonka tuotantoa Gummerus on kustantanut suomeksi. Kuudentena on Danielle Steel, jota on suomeksi tarjolle tuonut WSOY.

Runokirjanimikkeiden kuningatar 2000-luvulla on ollut myös virsirunoilijana tunnettu Anna-Mari Kaskinen, jolta on kirjattu yhdeksisenkymmentä runoteosta. Nimikemäärällä hän on kaunokirjailijoiden kakkonen Jokirannan ja romaanilistan kakkosen Stormin välissä.

Jyrki Pellinen on ollut aktiivinen sekä romaanien että runojen tekijänä. Hän on romaanilistalla sijalla kymmenen ja runokirjalistalla toisena Kaskisen ja Pia Perkiön välissä.

Listojen koostamistavan vuoksi esimerkiksi jo lähes sata vuotta sitten kuollut Eino Leino on ollut varsin aktiivinen. Leino on lähes kahdenkymmenen 2000-luvulla julkaistun runokirjan tekijä.