Kuukauden lukija Pasi Vainio on Peter Bichselin Lastentarinoiden lumoissa
Otavan toimitusjohtajan paikalta Vinhan kirjakaupan pitäjäksi ryhtyneen Pasi Vainion kevät on kulunut kirjakaupan huhtikuun lopussa olleita avajaisia ja tulevaa kesää valmistellessa.
Ruovedellä sijaitseva kirjakauppa haluaa olla paitsi kauppa myös kulttuurikeskus ja matkailukohde. Kaupan yläkertaan on kunnostettu huoneita, jotka ovat kesäisin matkailijoiden majoituskäytössä, talviaikaan taiteilijoiden residensseinä.
Minkä kirjan olet lukenut viimeksi?
”Tänään (9.5.2023, blogistin täsmennys) luin hämeenlinnalaisen Anna-Kaisa Linna-Ahon viime viikolla ilmestyneen uutuuskirjan Myrskylasi (Otava 2023), josta pidin todella paljon, ja kannustan vahvasti tutustumaan siihen. Se on koskettava, jännittävä ja ajatuksia herättävä romaani. Jo Linna-Ahon esikoinen Paperijoutsen (Otava 2019) teki minuun suuren vaikutuksen, tämä on sen itsenäinen jatko-osa.
”Viime ajat on täyttänyt oman kirjakaupan avaaminen Ruovedellä, ja lukeminen on jäänyt vähemmälle, Myrskylasin lukeminen palautti taas mieleen sen, miten hieno tapa irtautua arjen kiireistä todella hyvä kirja on.”
Luetko enemmän tieto- vai kaunokirjallisuutta?
”Luen pääosin kaunokirjallisuutta, jonkin verran myös elämäkertoja. Ja tietysti sarjakuvia! Tinttejä aina uudelleen ja uudelleen. Tietokirjoja ehkä liiankin vähän. Ehkä sillä alueella pitääkin ottaa jokin ryhtiliike.”
Kuunteletko äänikirjoja?
”Olen aika huono kuuntelemaan äänikirjoja, en oikein pysty niihin tarpeeksi keskittymään. Olen viime aikoina kuitenkin ajanut paljon autolla väliä Helsinki–Ruovesi ja siinä pyrkinyt hyödyntämään matka-aikoja hyvien kirjojen parissa. Aidosti osaan kuitenkin keskittyä vain painettuihin kirjoihin.
”En silti missään nimessä tuomitse äänikirjoja, hienoa että on tullut uusia tapoja päästä kirjojen pariin.”
Mitä olet viimeksi oppinut kirjasta?
”Uskon oppivani jokaisesta lukemastani kirjasta jotain. Tänään Myrskylasista ehkä päällimmäisenä sen, miten toivo voi kantaa isojenkin vaikeuksien yli, miten ilman sanoja voi välittää uskoa tulevaan.”
Jos saisit antaa yhden kirjan 18-vuotiaalle itsellesi, minkä kirjan antaisit ja mitä sanoisit sen ojentaessasi?
”Luin juuri noin 18-vuotiaana Italo Calvinon kirjan Näkymättömät kaupungit (suom. Jorma Kapari, Tammi 1976). Ehkä antaisin sen ja onnittelisin 18-vuotiasta itseäni siitä, että silloin sen luin. Koin sen silloin jostain syystä erittäin tärkeänä ja hyvä niin, ei 18-vuotiaalle kannata mennä jälkeenpäin viisastelemaan.”
Jos lähtisit lomalle paratiisisaarelle ja matkalaukkuun mahtuisi vain yksi kirja, minkä ottaisit?
”Koska tämä on erittäin henkilökohtainen kysymys vastaan, että ottaisin Markku Mannilan upeasti suomentaman itävaltalaisen Peter Bischelin kirjan Lastentarinoita (Otava 1982). Sitä voi lukea aina uudestaan ja uudestaan, ja siksi se on tähän kysymykseen kelpo vastaus.”
Mitä sinulla on parhaillaan työn alla?
”Työn alla minulla on kaksi viikkoa sitten avatun Vinhan kirjakaupan täydennystilausten tekeminen. Kauppa on lähtenyt todella hienosti liikkeelle, ja on ollut ilahduttavaa huomata, miten monipuolisesti kirjoja ostatetaan Vinhan kaltaisesta kivijalkakaupasta. Ja miten kirjakauppiaan suosituksia kuunnellaan! Siihen sisältyy tietysti myös vastuu, pitää perehtyä omaan tarjontaansa ja osata suositella juuri oikeita kirjoja.
”Tekeillä on myös Vinhan kesän ohjelmakartta. Meille on tulossa tosi paljon tapahtumia, esimerkiksi heinäkuun viimeisenä viikonloppuna 28.–30.7. kolmipäiväinen kirjallisuusfestivaali, jossa on kirjailijahaastatteluja, musiikkia, luentaa ja työpajoja.”