Kordelinin säätiö empii "persukirjailijan" apurahaa
Alfred Kordelinin säätiön hallitus kokoontuu käsittelemään kirjailija Timo Hännikäisen apurahahakemusta huomenna sunnuntaina iltapäivällä. Säätiö kertoi asiasta Facebook-profiilissaan.
Vain vajaat kaksi viikkoa sitten sama hallitus päätti myöntää Hännikäiselle 6000 euron apurahan kaunokirjalliseen työskentelyyn. Säätiön kotisivuilla julkaistujen apurahamyöntöjen mukaan tarkempi käyttötarkoitus on ”kahden esseistisen proosateoksen kirjoittaminen”.
Mikä on saanut säätiön hallituksen päättämään apurahasta uudelleen, säätiön toimistopäällikkö Marita Seitsalo?
”Säätiö ei tässä vaiheessa ota asiaan kantaa.”
Runoilijana aloittanut mutta esseistinä paremmin tunnettu Timo Hännikäinen on herättänyt huomiota äärioikeistolaiseksi ja arvokonservatiiviseksi mielletyllä käytöksellään. Hän toimii nationalistisen Sarastus-verkkolehden päätoimittajana.
Toissa juhannuksena Hännikäinen kirjoitteli törkeyksiä Naisasialiitto Unionin ja Naisten linjan Facebook-sivuille sillä seurauksella, että hänen silloinen pääasiallinen kustantaja Savukeidas ilmoitti lopettavansa yhteistyön Hännikäisen kanssa.
Alfred Kordelinin säätiön ilmoitus tarkoittaa, että hallitus voi päätyä perumaan Hännikäisen apurahan. Säätiön hallitukseen kuuluvat puheenjohtajana pitkään Fortumin talousjohtajana toiminut Juha Laaksonen, filosofian historiaan erikoistunut emeritusprofessori Simo Knuuttila, kirjailija Torsti Lehtinen, kemian professori Markku Leskelä, oikeustieteen professori Jaana Norio-Timonen, kuvataiteilija Anna Retulainen, kielitieteilijä, professori Sirkka Saarinen ja opetusneuvos Kaisa Väyrynen.
Apurahavaikeuksia Hännikäisellä on ollut jo aiemmin syksyllä. Syyskuun lopussa hän kirjoitti blogissaan eroavansa Suomen Kirjailijaliiton jäsenyydestä.
”Viime vuosina olen toisinaan saanut ystävällismielisten kollegoiden kautta tietoa pyrkimyksistä eristää minut ammatillisesti sekä viedä minulta rahoitus ja julkaisumahdollisuudet. Joskus tällaisia pyrkimyksiä on ilmaistu avoimesti, useimmiten kuitenkin kulissien takana. Vastustajieni toimintaa ovat motivoineet henkilööni tai poliittisiin näkemyksiini liittyvät seikat, ja siihen on sisältynyt järjettömiä syytöksiä esimerkiksi natsismin tukemisesta tai väkivallan lietsomisesta. Tulokset on voinut huomata siitä, että kirjailijantyöstäni saamani toimeentulo on kaventunut lähes olemattomiin, vaikka kirjallinen toimintani on jatkunut ja tuotantoni kasvanut”, Hännikäinen kirjoitti.