Ukraina: Taistelut kiihtyvät Donetskin pohjoispuolella – ”Putin testaa Trumpin hallintoa”
Kreml ehdotti Yhdysvalloille neuvotteluja tilanteen rauhoittamiseksi.
Venäjän tukemat kapinalliset jatkoivat keskiviikkona hyökkäystään Ukrainan joukkoja vastaan Avdijivkan ja Jasinovatan pikkukaupunkien lähistöllä Donetskin pohjoispuolella
Ukrainan armeijan mukaan kapinallisilla oli käytössään kranaatinheittimiä, tykistöä, konekiväärejä sekä kevyempiä aseita.
Avdijivka sijaitsee runsaan kymmenen kilometrin päässä Donetskin tuhotusta lentokentästä. Kaupungin keskusta on Ukrainan armeijan hallussa, mutta separatistit hallitsevat sen itäpuolella sijaitsevaa Jasinovataa. Taisteluja käytiin myös Mariupolin ja Donetskin rintamalinjoilla.
Itä-Ukrainan taistelut ovat kiihtyneet viime päivinä muutaman viikon hiljaisemman vaiheen jälkeen. Yhteenotoissa on kuollut toistakymmentä ihmistä ja kymmeniä on haavoittunut. Molemmat osapuolet syyttävät toisiaan vihollisuuksista.
”Tilanne on huonontunut nopeasti ja sotiminen on kiihtynyt kesän 2014 tasolle”, ukrainalainen sotilaslähde sanoi Kyiv Post -lehdelle.
Alueella elää pakkasessa yli 400 000 siviiliä ilman vettä, sähköä ja lämmitystä.
Alueella vierailleet toimittajat kertovat psykologisesta sodankäynnistä, joka viittaa Venäjän asevoimiin. Avdijivkan kaupungin alueella oleviin matkapuhelimiin on lähetetty Ukrainan joukoille osoitettuja tekstiviestejä joissa todetaan, että ”olette vain tykinruokaa komentajillenne”.
Ukraina syyttää Venäjää sotarikoksista. Maan ulkoministeriön mukaan hyökkäys rikkoo ”räikeästi” Geneven sopimusta.
Koko alue on ajautumassa jälleen humanitaariseen kriisiin. Jasinovatan ja Avdijivkan lähialueilla elää pakkasessa yli 400 000 siviiliä ilman vettä, sähköä ja lämmitystä.
Ukrainan hätätilaministeriön mukaan siviilien evakuointi Avdijivkasta alkoi keskiviikkoaamuna. Ensimmäiset 175 ihmistä kuljetettiin busseilla läheisiin kaupunkeihin, heistä 88 oli lapsia. Tarkoituksena on evakuoida noin 12 000 ihmistä.
Venäjän ulkoministeriön mukaan Ukrainan joukot ”jatkavat hyökkäyssotaa vallatakseen asemia itsepuolustusjoukoilta”.
Ministeriö korosti, että Ukrainalla on käytössään raskasta tykistöä ja kranaatinheittimiä, jotka olisi Minskin sopimuksen mukaan pitänyt vetää pois tulitaukolinjalta jo aikoja sitten.
YK:n turvallisuusneuvosto ilmaisi tiistaina ”syvän huolensa” tilanteesta ja vaati osaspuolia lopettamaan väkivallan. EU vaati osapuolia lopettamaan taistelut, ja Yhdysvaltain ulkoministeriö kiirehti tulitaukoa.
Julkisuudessa arveltiin, että Venäjän tukemien kapinallisten käynnistämä hyökkäys olisi testi Yhdysvaltain uudelle hallinnolle. Hyökkäys alkoi pian sen jälkeen, kun presidentti Donald Trump oli keskustellut ensimmäistä kertaa puhelimitse presidentti Vladimir Putinin kanssa lauantaina.
Keskustelussa käsiteltiin Syyrian ja Ukrainan tilannetta. Putinin tiedottajan Dmitri Peskovin mukaan Venäjään kohdistettujen pakotteiden poistamisesta ei ollut kuitenkaan puhetta.
Putin on asettanut suuria toiveita Trumpin presidenttikauteen.
Peskov kiirehti keskiviikkona Yhdysvaltain ja Venäjän välisiä neuvotteluja Ukrainan väkivaltaisuuksien lopettamiseksi. ”Tilanteen kärjistyminen tulitaukolinjalla osoittaa jälleen, että Venäjän ja Yhdysvaltojen on ryhdyttävä nopeasti vuoropuheluun ja yhteistyöhön”, hän sanoi uutistoimisto Reutersille keskiviikkona.
Putin on asettanut suuria toiveita Trumpin presidenttikauteen, sillä hän osoitti vaalikampanjansa aikana ymmärrystä Venäjän näkemyksille.
Trump antoi muun muassa ymmärtää, ettei Putin ole ole lähettänyt joukkoja Ukrainaan ja, että Krimin niemimaa liitettiin Venäjään, koska sen asukkaat eivät halunneet kuulua Ukrainaan.
Kreml toivoo, että pakotteet poistettaisiin mahdollisimman pian. Yhdysvaltain eurooppalaiset liittolaiset ovat kuitenkin toistuvasti korostaneet pakotteiden tärkeyttä ja niillä on vahva tuki myös Yhdysvaltain kongressissa.
Trump on itse todennut, että pakotteiden poistamisesta on vielä liian aikaista puhua.