
Vaaralliset 79 päivää
Yhdysvallat äänestää ensi tiistaina 3. marraskuuta. Uusi presidentti astuu virkaansa tammikuussa. Kukaan ei tiedä, mitä siinä välissä tapahtuu.
Lokakuun kahdeksantena päivänä Yhdysvaltain viranomaiset nostivat syytteet 13:a miestä vastaan terrorismista, salaliitosta ja aserikoksista.
Syytetyt olivat parrakkaita Yhdysvaltain hallinnon vastustajia, mutta heidän ääriryhmänsä ei tällä kertaa ollut Isis tai al-Qaida. Kyse oli michiganilaisesta puolisotilaallisesta ryhmittymästä, jonka tavoite oli sytyttää Yhdysvaltoihin sisällissota.
Miehet olivat hioneet yksityiskohtaista suunnitelmaa koko vuoden. He aikoivat kaapata Michiganin kuvernöörin Gretchen Whitmerin. Sen jälkeen he valtaisivat osavaltion parlamenttitalon ja käynnistäisivät sisällissodan.
Whitmer on demokraatti, jonka tiukat koronavirusrajoitukset ovat jo pitkään herättäneet voimakasta kritiikkiä. Viime toukokuussa joukko raskaasti aseistettuja mielenosoittajia tunkeutui osavaltion parlamenttitaloon vastustamaan kuvernöörin kotonapysymismääräyksiä. Jotkut mielenosoittajista heiluttivat hakaristilippuja, jotkut etelävaltioiden lippuja.
Presidenttiys on ollut Trumpille tuottoisaa – mutta kun kausi päättyy, moni aikoo periä saatavansa
”Joe-pommeja” pudotteleva möläytysautomaatti – Joe Bidenilla on nyt täydellinen tilaisuus nousta presidentiksi
Auttaako väkivallan korostaminen Donald Trumpia voittamaan vaalit? – ”Joe Bidenin on vaikeampi löytää roolia siitä keskustelusta”
Pääkirjoitus: Yhdysvalloissa yhteiskunnan jakautuminen ei katoa, vaikka seuraavat presidentit olisivat Trumpin vastakohtia
Puheenvuoro: Trumpin Lähi-itä-suunnitelman piti olla tuhoon tuomittu – mutta se tuo tuloksia
Postiääniskandaalin keittäminen voi olla Trumpin viimeinen toivo – Asiantuntija: Ei tarvitse edes hakkeroida mitään