Venäläisyyden ytimessä
Anna-Lena Laurén tekee kiinnostavia arkipsykologisia havaintoja venäläisistä ja tilittää analyyttisesti suhdettaan maahan.
Anna-Lena Laurénin (s. 1976) kirjan nimi tulee venäläisasiantuntijoiden käyttämästä termistä samettidiktatuuri, ”barhatnaja diktatura”. Sillä halutaan korostaa eroa Neuvostoliittoon, joka oli totaalinen diktatuuri.
Samettinen kuulostaa liian pehmeältä, kun ajattelee Aleksei Navalnyin ja monen muun oppositiovaikuttajan kohtaloa. Myös Laurén tietää tämän, eikä hän pyri kaunistelemaan Venäjän nykytodellisuutta.
Putinin Venäjä on puhdasverinen autoritaarinen yhteiskunta, joka vainoaa oppositiota, väärentää vaalien tulokset ja ryövää kansallisomaisuuden lähipiirilleen. Kansalaisia vangitaan ja murhataan poliittisista syistä.
Laurén korostaa, ettei diktatuuri ole vedenpitävä. Venäjällä saa tehdä monenlaisia asioita, kunhan ei astu Kremlin tai talouselämän vaikuttajien varpaille. Sananvapautta rajoitetaan, mutta internetin ansiosta venäläisillä on pääsy samaan tietoon kuin muulla maailmalla. Monet toimivat verkossa salattujen yhteyksien avulla.