Lempiaineeni on...
Avaruustutkija, hammaslääkäri, kirjailija, ministeri ja graafikko kertovat, mistä pitivät eniten koulussa. Vai pitivätkö mistään?
Li Andersson, 32
Opetusministeri
"Sanat ympäröivät meitä. Ne auttavat kuvailemaan, keitä me olemme, jäsentämään ajatuksiamme, ilmaisemaan mielipiteitämme ja käsittämään tunteitamme. Sanojen puutteen huomaa usein tilanteissa, joissa jokin tunne tai kokemus ei ole oikein ilmaistavissa, kun hapuilee sanojen perässä löytämättä oikeaa.
Oma lempiaineeni koulussa liittyi sanoihin. Äidinkielen tunneilla niitä käsiteltiin kieliopin kautta, kirjoittamalla ja lukemalla kirjallisuutta. Siksi äidinkielen oppiaineen nimi voisi yhtä hyvin olla maailman ymmärtäminen tai oman itsensä rakentaminen. Niin perustavanlaatuisia ovat sanat kaikelle oppimiselle ja yhteiskunnan hahmottamiselle.
Esikouluun viisivuotiaana, koulunpenkissä 19-vuotiaaksi – suomalaisten opintie saattaa pian venyä molemmista päistä
Professori Liisa Keltikangas-Järvinen on tolkuttanut vuosikymmeniä, että hirveää tämä nykymeno – Ehkä se onkin
”Ope, mitä tarkoittaa toi kuulas?” – Myös anorakki, leuto tai pudistaa voivat olla outoja sanoja yläkoululaiselle
”Jee-sus nou-si kuol-leis-ta” – Miksi uskontoa opetetaan jo ekaluokkalaisille mutta historiaa ei?