Kanadalainen kaivosyhtiö etsii yhä kiivaammin timantteja Kuusamosta – Valtio myy yhtiölle tietoa, mutta vaikenee sopimuksesta
Kimberliittilöydöistään innostunut Arctic Star haluaa laajentaa etsintäaluettaan.
Kanadalainen kaivosyhtiö Arctic Star on etsinyt timantteja Koillismaalla Kuusamossa kahden vuoden ajan.
Yhtiö on aktiivisesti tiedottanut Timantti Projekti -nimellä kulkevasta hankkeestaan, josta Suomen Kuvalehti uutisoi ensimmäisen kerran huhtikuussa 2018.
Arctic Star on löytänyt toista tuhatta niin kutsuttua mikrotimanttia läheltä Rukaa sijaitsevista kimberliittiesiintymistä. Yhtiö on ollut innoissaan aarteista, sillä timantit ovat löytyneet suhteellisen yksinkertaisella menetelmällä ja edullisesti. Yleensä malminetsintää pidetään hitaana ja kalliina toimintana.
”Olen edelleen hämmästynyt siitä, että voimme löytää kimberliittejä käyttämällä erittäin edullista kaivinkonetekniikkaa. Tämä on tehokkain timanttien etsintätyö, johon olen osallistunut 38-vuotisen etsintäurani aikana”, geologi Buddy Doyle sanoi yhtiön tiedotteessa 16. heinäkuuta 2019.
Timanttien löytyminen on johtanut myös siihen, että yhtiön malminetsintäalue on kasvanut lähes 1200:een hehtaariin. Alun perin alue oli 243 hehtaaria. Etsintäoikeudet alueeseen Arctic Star osti Dragon Groupilta vuonna 2017.
Malminetsintäluvista vastaava Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin myöntämä lupa kuuluu Suolavaara -nimiselle alueelle. Etsintäluvan laajentaminen liittyy aikaisempaan lupaan. Uuden etsintäalueen nimi on Vaimosuo.
Timanttien etsintä Kuusamossa kasvanee entisestään, sillä Arctic Star on ilmaissut kiinnostuksen etsintäalueen laajentamiseen. Koko varausalueen koko 193 700 hehtaaria, eli tutkimatonta maaperää on vielä suhteellisen paljon.
Magneettitutkimusten perusteella alueella on kimberliittiputkia, joissa on suurella todennäköisyydellä lisää mikrotimantteja ja ehkä myös isokokoisempia arvokiviä.
”Etsintä aloitetaan maanpäällisten geofysikaalisten tutkimusten avulla. Arctic Starilla on nyt yhteensä 1 171 hehtaarin etsintälupa ja aiomme jatkaa etsintäluvan lisäämistä alueellisen etsintätyön vuoksi”, yhtiö kirjoitti tiedotteessa huhtikuussa 2019.
”Tämä on tehokkain timanttien etsintätyö, johon olen osallistunut 38-vuotisen etsintäurani aikana.”
Kanadalaisen kaivosyhtiön tiedotteista käy ilmi, että Arctic Star tekee tiivistä yhteistyötä valtion omistaman Geologisen tutkimuskeskus GTK:n kanssa.
Arctic Starin mukaan uusia kimberliittiesiintymiä on löytynyt useita eri syvyyksistä, ja GTK:n tutkijat ovat vahvistaneet Karhu -nimellä kulkevan kimberliittilöydön. Arctic Star kertoo, että GTK on sitoutunut avustamaan tutkimuksissa.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että kanadalaiset kaivosammattilaiset ostavat asiantuntijapalvelua Suomen valtion omistamalta tutkimuslaitokselta.
Suomen Kuvalehti pyysi GTK:n kirjaamosta kaikki julkiset asiakirjat Kuusamon timanttihankkeeseen liittyen. Vastauksen mukaan yhtään julkista asiakirjaa ei ole saatavilla. GTK:n viestinnästä kerrotaan, että maksulliset asiantuntijapalvelut ja niiden mahdolliset asiakkuudet ovat lähtökohtaisesti luottamuksellisia.
GTK:n tilinpidon mukaan se myi elinkeinoelämälle eli käytännössä ulkomaalaisille kaivosyhtiöille, malminetsijöille ja muille halukkaille palvelujaan 7,5 miljoonalla eurolla vuonna 2018. Tutkimustoiminnan myyminen yksityiselle sektorille kattaa GTK:n menoista noin kuudenneksen.
GTK:n toimintaa pidetään maailmalla arvossaan, sillä sen tutkijat ovat kansainvälisesti huippuammattilaisia. Laitos on kerännyt arvokasta dataa maa- ja kallioperästä arkistoihinsa jo vuodesta 1885. Sen sijaan organisaation avoimuus näyttää olevan rajallista.
Suomen Kuvalehti olisi halunnut tietää, mitä palveluja Arctic Starille myydään. Kuinka merkittäviä Kuusamon uudet kimberliittiesiintymät ovat? Onko Suomessa muita vastaavia esiintymiä? Kuinka paljon GTK veloittaa asiantuntijatyöstä? Millä hinnalla Suomen valtion omistama yhtiö myy tietoa Suomen valtion omistamasta kallio- ja maaperästä?
Liikesalaisuuden merkitys on jäänyt epäselväksi, sillä yleisessä tiedossa on jo, että Kuusamosta on löytynyt timantteja. Luvat on myöntänyt Tukes ja etsintäoikeudet ovat kanadalaisten hallussa.