Kiire on tyhmää
Vaikka kiireen tunne paisuu sietämättömäksi palloksi, on pakko rauhoittua. Antaa tilaa.
Meillä pitäisi olla ihan valtava kiire. Firmamme siemenrahat loppuvat loppusyksystä ja sitä ennen pitäisi saada julkaistua maksullinen versio Underhood-yritystietopalvelustamme – ja saada se kannattamaan.
Kukaan ei tiedä tarkasti, mitä ominaisuuksia uusi Underhood tulee sisältämään. Hinnoittelukin on vielä auki. Yhtään maksavaa asiakasta ei tietenkään ole.
Pahinta mitä nyt voisimme tehdä, olisi hätäillä. Jos nyt pakottaisimme itsemme päätöksiin – koska jotain vain on tehtävä – tappiomme olisi varma.
Startup-yrittämisessä tärkeintä on etsiä selkeyttä. Sanoa “ei” monta kertaa. Ei saa aloittaa väärän asian tekemistä, ennen kuin tuntee rauhallista varmuutta suunnitelmistaan.
On vain yksi sauma onnistua. Siksi ei saa juosta, vaikka mieli tekisi.
Olimme tämän viikon lopulla maalla vetäytymässä ja ideoimassa firman porukan kanssa. Ohjelma oli löysä. Kaikki saivat piirtää ajatuksensa uudesta versiosta ja sitten juteltiin. Jonka jälkeen saunottiin, syötiin liikaa lihaa ja möykättiin. Perjantaina nukuttiin pitkään, vaikka oli työpäivä.
Juttelimme toki työasioista. Koska ihan oikeasti kiinnostaa. Metsästimme timantteja, selkeitä oivalluksia, jotka avaavat kaikki solmut ja tekevät kehittämisestä nopeaa, tehokasta ja mahdollisimman vaivatonta.
Tänään Hesarissa konsultti Pauli Komonen sanoi monta juttua, jotka resonoivat tilanteemme kanssa. Vaikka kiireen tunne paisuu sietämättömäksi palloksi, on pakko rauhoittua. Antaa tilaa.
“Ihminen reagoi kiireessä tavalla, joka ensimmäisenä tulee mieleen”, Komonen analysoi.
“Kiireessä tulee niin paljon virhearviointeja, että asioita joudutaan korjaamaan. Oikeastaan asiat tapahtuvat hitaammin ja aiheuttavat ympärilleen säätöä.”
Kiireellä kerskailu on typerää. Bisnestyyppi, joka jankuttaa suu kuivana aikansa riittämättömyydestä, on yleensä köyhä sähläri.