Ansaintalogiikka – So last season!
Älä tuu kyselee, miten Underhoodilla tehdään rahaa. Kerro ennemmin, onko siisti.
”Ihan kiva joo, mutta kuinka te aiotte tehdä rahaa tällä?”
Julkaistiin viime viikolla tuote. Oltiin tehty Underhood-palvelua kuukausitolkulla ja Arctic15-konferenssissa se altistettiin yleisölle ensimmäisen kerran.
Hämmentävästi Googlea muistuttava yritystietoautomaattimme sai paljon kehuja, mutta aina se sama laulu: ”Kuinka te aiotte tehdä rahaa tällä?”
Ensin jaksoin vastailla, kertoa alustavista rahantekosuunnitelmistamme. Kunnnes ständillä seisominen ja papukaijan rooli alkoi väsyttää. Aloin töksäytellä: ”Väärä kysymys. Kerro ensin, onko siisti? Mitä? Eikö oo siisti?”
Startup-maailmassa kilpailu on järjettömän kovaa. Jokainen meistä haluaa tehdä sen killerituotteen, jolla miljoonien ihmisten elämästä tulee jollain tavalla jännittävämpää, helpompaa tai kiinnostavampaa.