Ansaintalogiikka – So last season!

Älä tuu kyselee, miten Underhoodilla tehdään rahaa. Kerro ennemmin, onko siisti.

Profiilikuva
Kirjoittaja on toimittaja ja startup-liikemies.

”Ihan kiva joo, mutta kuinka te aiotte tehdä rahaa tällä?”

Julkaistiin viime viikolla tuote. Oltiin tehty Underhood-palvelua kuukausitolkulla ja Arctic15-konferenssissa se altistettiin yleisölle ensimmäisen kerran.

Hämmentävästi Googlea muistuttava yritystietoautomaattimme sai paljon kehuja, mutta aina se sama laulu: ”Kuinka te aiotte tehdä rahaa tällä?”

Ensin jaksoin vastailla, kertoa alustavista rahantekosuunnitelmistamme. Kunnnes ständillä seisominen ja papukaijan rooli alkoi väsyttää. Aloin töksäytellä: ”Väärä kysymys. Kerro ensin, onko siisti? Mitä? Eikö oo siisti?”

Startup-maailmassa kilpailu on järjettömän kovaa. Jokainen meistä haluaa tehdä sen killerituotteen, jolla miljoonien ihmisten elämästä tulee jollain tavalla jännittävämpää, helpompaa tai kiinnostavampaa.